Na današnji dan 18. maja 1944. počeo je Staljinov pojekat protjerivanja Krimskih Tatara sa poluostrva Krima, piše NAP.
Projekt se pojavljivao dugo i u različitim etapama. Ruski vladajući krugovi su to pokušavali prije nego je Krim pripojen Rusiji 1783. godine. Godine 1944. pod lažnim izgovorom navodne masovne saradnje Krimskih Tatara s nacistima tokom nacističke okupacije Krima u razdoblju 1941.-1944. sovjetska vlada odlučila se na kolektivno preseljenje Krimskih Tatara. Nalog su dali masovni ubica Staljin i njegova desna ruka Lavrentij Berija.
Deportacije su započele po svim naseljenim mjestima u Krimu. Više od 32.000 vojnika NKVD-a provodilo je ovu akciju. Prisilno deportirani su dobili samo 30 minuta da pokupe lične stvari, nakon čega su ukrcavani u stočne vozove i deportovani uglavnom prema Uzbekistanu. U nekoliko dana deportovano je 193.865 krimskih Tatara, od kojih 151.136 u Uzbečku, dok su ostali razbacani, a mnogi i u Sibir.
Dok je trajalo istjerivanje Tatara, većina ih je bila u Crvenoj Armiji i borila se protiv Nijemaca. Ubrzo su i oni bili demobilizirani i poslani na prisilni rad po logorima u Sibiru i na Ural. Ukupno je u ovim akcijama iseljeno 250 hiljada Tatara.
Deportacije su bile pogubne za Tatare. Bez hrane, zimske odjeće uz pojave zaraznih bolesti, uništile su pola tatarske populacije. U njihove kuće u Krimu su vlasti ekspresno naselile Ruse. To je bila još jedna potvrda strateškog ruskog osvajanja Krima. Međutim, nakon raspada SSSR-a i odvajanja Ukrajine, Krim je pripao Ukrajini.
Devedesetih godina Tatarima je službeno objavljeno da se mogu vratiti na Krim. I ogroman broj je započeo povratak, što je šokiralo Ruse. Nakon svega uslijedila je ruska aneksija Krima od Ukrajine i sve je zaustavljeno. Ovih dana je sudbina Tatara ponovo oživljena na takmičenju za pjesmu Evrovizije, gdje je pobijedila Ukrajinska takmičarka Džemila, inače Tatarka. Pjesma se zove “1944”, piše NAP.