Maja Gasal-Vražalica, poslanica DF-a u Predstavničkom domu Parlamentame skupštine Bosne i Hercegovine, uputila je ministru vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirku Šaroviću pitanje o tome da li je upoznat sa činjenicom da je direktor Ureda za veterinarstvo BiH odbio sudjelovati u kampanji Svjetske organizacije za zdravlje životinja (OIE) i da zbog tog odbijanja Bosna i Hercegovina će biti jedina zemlja na Balkanu koja neće početi sa kampanjom, piše novinska agencija Patria.
- Time je Bosna i Hercegovina poslala jako loš signal Evropskoj uniji, a svojim građanima ovim činom pokazala da Bosna i Hercegovina nema problema sa psima lutalicama – kazala je Gasal-Vražalica.
No, iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa kažu da je konstatovano da Ured za veterinarstvo BiH nikada nije izričito odbio učestvovanje u pomenutoj kampanji.
- Ističemo da se kampanja implementira preko Regionalnog centra za dobrobit životinja za Balkan (RAWC), koji predstavlja nevladinu organizaciju, tako da je Ured za veterinarstvo BiH, kako navode u svom odgovoru dostavljenom Ministarstvu, u ovom slučaju želio da dobije više informacija o samoj kampanji s obzirom da je jedan od zahtjeva bio da se na propagandnom materijalu koji je štampan za ovu svrhu pored loga pomenute organizacije postavi i logo Ureda za veterinarstvo koji je jedan od nadležnih organa u BiH u ovoj oblasti i koji sa ovom organizacijom nema potpisan nikakav sporazum ili protokol o saradnji – kažu iz Ministarstva.
Pored navedenog Ured za veterinarstvo BiH niti na jedan način nije zvanično upućen u rad ove organizacije, niti u njenom radu učestvuje.
- U cilju prikupljanja više informacija o samoj kampanji Ured za veterinarstvo BiH je dodatno obavio konsultacije i sa nadležnim organima, odnosno Upravama za veterinarstvo u susjednim zemljama, te je dobio informaciju da ni u nekim susjednim zemljama njihovi nadležni organi nisu direktno uključeni u ovu kampanju i da se sva aktivnost u ovom slučaju obavlja preko obrazovnih ustanova – navode iz Ministarstva.
Nadalje iz Ministarstva ističu da je OIE u svom dopisu koji je dostavljen direktoru Ureda za veterinarstvo BiH 04. januara 2016. naveo da je učešće svake zemlje u ovoj kampanji isključivo na dobrovoljnoj bazi i da može zavisiti od trenutnih aktivnosti, planova i osiguranih resursa svake pojedinačne zemlje.
- Bez obzira na prethodno navedeno, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa ostaje opredjeljeno za punu saradnju sa Svjetskom organizacijom za zdravlje životinja i podržava sve aktivnosti koje imaju za cilj unapređenje i zaštitu zdravlja životinja, kao i potpunu implementaciju domaćeg zakonodavstva u toj oblasti – ističu iz Ministarstva.