Nakon uspješne mobilizacije glasača na lokalnim izborima 2012. godine kroz inicijativu „Glasaću za Srebrenicu“, te pozitivnih rezultata organizovane registracije glasača putem pošte na području entiteta Republika Srpska u okviru aktivnosti koalicije organizacija civilnog društva „Prvi mart“, ekipa mladih aktivista i aktivistkinja uključenih u ovaj proces stekla je vrijedna iskustva koja se mogu prenijeti na druge grupe, inicijative i udruženja u budućnosti.
U tom procesu, veoma važne lekcije su naučene u smislu formalnog procesa registracije građana i građanki za glasanje izvan Bosne i Hercegovine, sa fokusom na proces glasanja putem pošte.
- S tim u vezi, danas ova iskustva možemo podijeliti sa aktivistima tima nezavisnog kandidata za načelnika Srebrenice Ćamila Durakovića, a u svrhu organizovanja mobilizacije građana i građanki Srebrenice u inostranstvu te osiguranje njihove maksimalne izlaznosti na lokalnim izborima u oktobru 2016. godine-navodi se na stranici zasreberenicu.ba.
Jasno, za ulazak u ovoj proces potrebno je preduzeti niz pripremnih radnji, koje se prvenstveno ogledaju u efikasnom mapiranju potencijalnih glasača kroz prikupljanje podataka u zemlji i inostranstvu, adekvatnom popisivanju i prikupljanju validnih kontakt informacija koje uključuju e-mail adrese i brojeve telefona.
Fokus ovog pregleda uputa kojem je cilj da vodi glasača i aktivistu kroz proces od prvog podatka do važećeg glasa na izborima jesu građani i građanke Srebrenice koji se privremeno borave izvan Bosne i Hercegovine te oni koji se još uvijek vode kao izbjegla lica, a koja se na dan izbora u oktobru 2016. godine neće nalazi u Srebrenici.
Za uspjeh aktivnosti te efikasnu mobilizaciju ključno pitanje na koje trebamo odgovoriti jeste ‘Gdje su naši glasači?’ Tu počinjemo od širih parametara, poput nabrajanja država u kojima imamo prijatelje, poznanike i porodicu, a koja je porijeklom iz Srebrenice. Važno je razmišljamo o svakoj osobi s kojom možemo stupiti u kontakt, te o svakome ko nam eventualno može pomoći u tom procesu.
Važno je da na pojedinačnoj razini mobiliziramo potencijalne glasače, te da kroz taj proces utvrdimo da li isti ispunjavaju sve uslove za glasanje na izborima 2016. godine. Pored općeg uslova da budu punoljetni, važno je da ova lica imaju državljanstvo Bosne i Hercegovine. Tu nastaje prvi problem, imajući u vidu da pojedine države ne priznaju mogućnost dvojnog državljanstva, odnosno aktivno postupaju po ovom pitanju – tako što traže odricanje od državljanstva jedne države prije pristupa u državljanstvo druge države.
Dok u nekim slučajevima Bosna i Hercegovina ima reguliran status dvojnog državljanstva poput Švedske, Danske, Hrvatske ili Srbije, sa nekim državama, premda ne prepoznaju institut sporazuma o dvojnom državljanstvu, ostaje mogućnost da državljani zadrže državljanstvo ranije države, što funkcionira naprimjer u slučaju Sjedinjenih Američkih Država.
Pored pitanja državljanstva, veoma važno je da naš potencijalni glasač nema izvađenu ličnu kartu (nekadašnji CIPS, danas IDDEEA) u nekoj drugoj općini u Bosni i Hercegovini, izuzev Srebrenice. Konačno, važno je da lice ili ima prijavljeno prebivalište u Srebrenici u okviru novog sistema dokumenata (CIPS/IDDEEA), a ako nema, da je imalo prijavljeno prebivalište na području ove općine na Popisu stanovništva 1991. godine.
Konačno, za provjeru statusa glasača možete se poslužiti provjerom putem interneta. Naime, potrebno je imati ime, prezime i jedinstveni matični broj glasača. S ovim podacima njegov status možete provjeriti na web-stranici Centralne izborne komisije BiH.
Glasač može biti registrovan kao redovni glasač (sa biračkim mjestom u Srebrenici) ili kao lice koje se registrovalo na prošlim izborima za glasanje izvan BiH sa relevantnim podacima. Evo jednog primjera: