Vlada Kantona Sarajevo je na svojoj posljednjoj sjednici utvrdila Nacrt Zakona o inspekcijama, a koji će biti razmatran na sjednici Skupštine Kantona zakazanoj za 1. juni 2016. godine.
Ovim Zakonom utvrđuje se funkcionalno organizovanje inspekcija u okviru samostalnog organa uprave, s izuzetkom pojedinih inspekcija koje su zbog prirode posla i funkcionalne povezanosti sa drugim organima uprave organizacijski ostale u odgovarajućim ministarstvima kao što su upravna inspekcija, inspekcija za sport, stambena inspekcija i sl.
Pojedina pitanja predloženim Nacrtom su uređena drugačije u odnosu na federalni Zakon o inspekcijama, a sve sa ciljem postizanja efikasnijeg i bržeg postupka inspekcijskog nadzora. Novine se posebno odnose na precizno definisanje preventivnog djelovanja inspektora, postupanje sa oduzetim predmetima ili robom kao i način dostave akata (pismena).
Za razliku do trenutno važećeg zakona, novi Zakon omogućava inspektoru da na licu mjesta zabrani rad subjektu nadzora i izvrši pečaćenje poslovnih prostorija ako obavlja djelatnost: bez odobrenja nadležnog organa, u suprotnosti sa odobrenjem nadležnog organa i ukoliko ne posjeduje dokumentaciju kojom potvrđuje da ispunjava minimalno-tehničke i druge uslove za obavljanje odobrene djelatnosti.
Cilj ovakvog definisanja je efikasniji rad inspektora, čime bi se značajno doprinijelo suzbijanju učestale pojave rada bez odobrenja nadležnog organa. U odnosu na dosadašnje propise, subjektu nadzora su pored utvrđenih obaveza data i prava da aktivno učestvuje u postupku inspekcijskog nadzora, te mu je ostavljena mogućnost davanja primjedbi na zapisnik kako u toku inspekcijskog nadzora tako i u ostavljenom roku. Ovakva definicija zakonske norme donesena je u cilju poštivanja Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda. Nacrtom Zakona je definisano da se odredbe ovog zakona primjenjuju u dijelu koji se odnosi na provođenje postupka inspekcijskog nadzora i na općinske i gradske inspekcije kao i kantonalne inspekcije organizovane u okviru organa uprave u Kantonu Sarajevu.
Inspekcijske kontrole uposlenih i suzbijanje rada na crno te kontinuirane i pojačane kontrole izdavanja računa za prometovane usluge ili robe moraju biti u fokusu rada nadležnih inspekcija, stav je Vlade koja je zatražila od predlagača Zakona i inspektorata da se iznađe model gdje bi prilikom inspekcijskog pregleda bilo koje vrste, ta inspekcija bila nadležna da kontroliše i evidentira i radno-pravni status uposlenih u subjektu kontrole. Na taj način bi, kako je zaključeno, svaki inspektor uz svoju namjensku kontrolu, bio u funkciji suzbijanja neprijavljivanja radnika i rada na crno u Kantonu Sarajevo, prenosi Patria.