Članak

A gdje je pečat: Komisija za odlučivanje o sukobu interesa nema tehničke mogućnosti za rad!

Zahtjev poslanika Mladena Bosića, Šefika Džaferovića i Borjane Krišto za razmatranje Prijedloga zakona o dopuni Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti Bosne i Hercegovine po hitnom postupku,

Zahtjev poslanika Mladena Bosića, Šefika Džaferovića i Borjane Krišto za razmatranje Prijedloga zakona o dopuni Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti Bosne i Hercegovine po hitnom postupku, na dnevnom je redu sjednice PD PSBiH, javlja reporeter Patrije.

Podsjećamo, trenutno je u potpunosti blokiran rad ove komisije, a porblem bi mogao biti riješen danas na Predstvničkom domu PSBiH. Problem traje od 23. decembra prošle godine kada je bilo potpuno zaustavljeno dopremanje pošte Komisiji, tako da su trenutno dovedeni u situaciju da krše, ne samo Zakon o odlučivanju o sukobu interesa, jer treba da rade po tom zakonu, nego i ostale zakone koji su vezani za vođenje postupaka.

Upravo zbog velikih problema na sjednici 24. maja na dnevnom redu je zahtjev poslanika Mladena Bosića, Šefika Džaferovića i Borjane Krišto za razmatranje Prijedloga zakona o dopuni Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti Bosne i Hercegovine po hitnom postupku, a dopune preciziraju da će Komisija koristiti pečat Agencije za prevenciju korupcije i koordinacije borbe protiv korupcije.

- Tokom provođenja odredbi Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti Bosne i Hercegovine uočeni su određeni nedostaci u vezi s obavljanjem administrativnih poslova iz nadležnosti Komisije za odlučivanje o sukobu interesa, konkretno - pitanje upotrebe pečata za ovjeru odluka i službenih akata Komisije Stoga je Zajednički kolegij oba doma Parlamentarne skupštine BiH obavezao Kolegij Sekretarijata da pripremi izmjene i dopune spomenutog zakona - u dijelu koji se tiče upotrebe pečata Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije za rad Komisije – navodi se u obrazloženju dopuna Zakona.

Do konačnog rješavanja problema građani BiH neće imati informaciju da li su ministri i zamjenici ministara, između ostalog, članovi preduzeća u koje ministarstvo ulaže kapital, da li novcem iz budžeta finansiraju vlastite firme ili da li zapošljavaju bližu rodbinu u resorima kojim upravljaju.

Također ostat će nepoznato da li primaju poklone ili druge koristi za zaposlenje ili obavljene usluge.

Inače, Komisiju čine po tri člana Predstavničkog i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH te direktor i zamjenici direktora Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH. Predsjedavajući i najmanje jedna trećina članova Komisije iz svakog od domova bit će iz opozicionih stranaka.

Ranije kada se ova Komisija formirala izraženo je veliko nezadovoljstvo, jer prema izmjenama Zakona utvrđivanje sukoba interesa sa Centralne izborne komisije BiH prenosi se u nadležnost novoosnovane komisije, što je okarakterizirano kao nedopustivo.

Saša Magazinović, poslanik SDP-a kazao je da u toku izrade Zakona napravljen niz retrogradnih poteza.

- Danas na portalima, a sutra u novinama imat ćemo natpise “a, gdje je pečat” – istakao je Magazinović.

Maja Gasal-Vražalica istakla je da ukoliko će se praviti Interresorna grupa na narednoj sjednici da se danas treba odustati od ovoga danas.

- Evo krenite vi od sebe, da li bi kao predsjedavajući dali svoj pečat na nešto što neko drugi radi. Znam da ste kao članovi kolegija bili upoznati sa svim problemima koje Komisija ima, ali mi kao poslanici nismo znali ništa. Neprihvatljvo je da delegati odlučuju o sukobu interesa. Mi smo donijeli kodeks ponašanja, a imamo sjednice na koje muškarci dolaze u farmericama. Molim vas ko će svog stranačkog kolegu prijaviti za nešto. Jedan nonsens i ovaj prijedlog ne doprinosi rješenju – istakla je Gasal-Vražalica.

Hanka Vajzović poslanica DF-a je kazala da je potrebno formirati Interesornu radnu grupu.

- O kojem sukobu interesa ćemo pričati ako ispunjavamo obrazac o tome da li smo ili nismo u sukobu interesa – istakla je Vajzović.

Jasmin Emrić, predsjedavajući Komisije kazao je da nemaju tehničke mogućnosti da obavijeste Parlament o svom radu.

- Ovo je obična komisija i ona vodi postupak. Ured obavlja stručne polsove, a Komisija sve ostalo radi – istakao je Emrić.

#BiH