Članak

Salkić: Građani Tuzle su nam pokazali velike razmjere ljudske humanosti, osjetimo njihovu bol

U povodu obilježavanja dana sjećanja na 25. maj 1995. godine, kada je projektil ispaljen sa položaja Vojske RS ubio 71 mladu osobu pred tuzlanskom „Kapijom“, Ramiz Salkić, potpredsjednik bh. entiteta

U povodu obilježavanja dana sjećanja na 25. maj 1995. godine, kada je projektil ispaljen sa položaja Vojske RS ubio 71 mladu osobu pred tuzlanskom „Kapijom“, Ramiz Salkić, potpredsjednik bh. entiteta RS, uputio je građanima Tuzle izraze iskrenog saučešća u boli i žalosti za ubijenim mladićima i djevojkama, prenosi Patria.

- Dijelim bol svih Tuzlaka, posebno porodica i prijatelja ubijenih mladića i djevojaka. Koliko god godina da je prošlo i da će proći, bol će ostati u svima nama. U ime Bošnjaka koji žive u bh. entitetu RS želim poručiti da niste sami u žalosti i da su zauvijek sa vama vaši prijatelji. Tuzla i Tuzlaci su u najtežim vremenima imali otvoreno srce i otvorena vrata svojih domova, primajući na hiljade prognanih iz Podrinja i Posavine, ali i drugih krajeva Bosne i Hercegovine.

Građani Tuzle su nam pokazali nevjerovatne razmjere ljudske humanosti i najtoplije gostoprimstvo, što mi i naša djeca nikada ne možemo zaboraviti. Lekcija je to koju mogu učiti mnoge generacije i ponositi se da su ovdje, u gradu soli, sačuvane iskonske osobine čovjeka kao najhumanijeg bića.

Stradanje tuzlanske mladosti u maju 1995. godine pokazalo je razmjere zločinačkog djelovanja i spremnosti Vojske RS da ubija nevine civile i djecu kako bi ostvarila svoje ciljeve. Mi, koji smo prognani iz svojih domova, suočili smo se sa najkrvavijim zločinima u mnogim selima i gradovima. Još uvijek tražimo svoje ubijene.

Tamo gdje smo se vratili, u našim mejstima, svuda su masovne grobnice. Vlasti su prekopavale te grobnice kako bi skrile zločine, tako da kosti naših najmilijih nalazimo u sekundarnim ili tercijarnim grobnicama. Mnoge masovne grobnice još uvijek su skrivene od nas.

Upravo sa takvim iskustvom, predani vječnoj boli i traganju za svojim najmilijim, mi koji smo protjerivani, ubijani i zatvarani u logore, mi razumijemo bol Tuzle i duboko je suosjećamo. Ma gdje da živimo svi imamo obavezu da se sjećamo zločina pred tuzlanskom „Kapijom“, zločina u Prijedoru, Zvorniku, Foči, Brčkom, Genocida u Srebrenici. Jer, mi nemamo pravo na zaborav.

Nažalost, zlo još uvijek nije pobijeđeno. Živimo u vremenu kada se u bh. entitetu RS glorificiraju zločinci, a njihovi zločini tretiraju kao herojstva. Čak i vlasti pokušavaju opravdati počinjeno zlo. Svakodnevno se provodi diskriminacija nad povratnicima, negira bosanski jezik, negira Genocid u Srebrenici, onemogućava ravnopravnost...

U takvom vremenu moramo pronaći snagu da novim generacijama prenesemo istinu i da ih zavjetujemo da istražuju zločine, da učine sve da se zločinci procesuiraju, te da nove generacije grade budućnost zajedništva i tolerancije, u Bosni i Hercegovini kao mirnom, stabilnom i prosperitetnom multietničkom društvu. Ta ideja je tekovina naše oslobodilačke borbe, a Tuzla i Tuzlaci su je očuvali u njenom najboljem obliku.

Porodicama ubijenih mladića i djevojaka želim sabur i strpljenje, a njima mladima, nevino ubijenim u cvijetu mladosti, želim beskrajnu Božiju milost na boljem svijetu - stoji u pismu Ramiza Salkića.

#BiH