Projektom jačanja bankarskog sektora u BiH koji provodi Svjetska banka predviđeno je i jačanje supervizije banaka odnosno entitetskih agencija za bankarstvo, a Svjetska banka je spremna da nadležnim institucijama u BiH za ovaj projekat odobri 60 miliona dolara, piše Capital.ba
Kada je u pitanju formiranje Fonda za sanaciju banaka, predviđeno je da njime upravlja Agencija za osiguranje depozita BiH, ali bi svaki entitet imao svoj podračun na koji bi banke uplaćivale novac u Fond.
Postupak restrukturiranja banaka vodile bi, takođe, entitetske agencije za bankarstvo. Fonda za sanaciju bio bi jedinstven fond na nivou BiH, navodi se u tajnom izvještaju tima Svjetske banke za tehničku podršku finansijskom sektoru BiH.
Sa ciljem ocjenjivanja stanja u bankarskom sektoru BiH već je pokrenuta revizija devet banaka, i to četiri u RS i pet u FBiH, koje su od 2012. do 2014. godine imale rast kreditiranja više od deset posto ili koje su bile pod pojačanom supervizijom u prošloj godini.
Po preporuci Svjetske banke reviziju rade revizorske kuće iz „velike četvorke“ koju čine “Deloitte“, „Pricewaterhousecoopers“ i „Ernst & Young“ i KPMG.
Iz RS su imali zamjerke na prijedlog smatrajući da su te kuće preskupe, ali Svjetska banka je bila jasna da to „moraju biti firme sa potrebnim nivoom kapaciteta i nezavisnosti, te da se bankama ne smije dozvoliti da izaberu domaće ili međunarodne revizore nižeg ranga“.
Banke bi ubuduće trebalo automatski da budu u sistemu osiguranih depozita, nakon što im Agencija za bankarstvo da dozvolu za rad, odnosno da dozvola za rad bude uslovljena uključivanjem u sistem osiguranja.
Agencije za bankarstvo RS i FBiH trebaju da uspostave i operacionaliziraju posebne jedince za sanaciju banka u skladu sa novim zakonom o bankama, prenosi NAP.