Ilegalan novac u Bosni i Hercegovini najlakše je u promet pustiti kroz sportske kladonice. Igrače koji uplaćuju novac ništa ne obavezuje da ostave podatke na šalteru kladionice. S druge strane, vlasnike kladionica ništa ne spriječava da prikažu da su tokom dana imali stotine uplata, u iznosima koji sami odrede.
- Praktično, otvorena mi je mogućnost da ilegalan novac mogu prikazati kao uplate kladioničara, i na taj način, vrlo jefino, takav novac staviti u legalan promet – kaže za NAP jedna od radnica iz sportske kladionice, koja je govorila pod uslovom anonimnosti.
Na pitanje da li to zaista i radi, odgovara:
- Da, ponekad.
Najveći broj kladionica sjedište imaju na području zapadne Hercegovine. Godinama su najveći dužnici zbog neplaćanja poreza i doprinosa radnicima. A, sada se pokazalo da imaju i vrlo jaku političku podršku najviših funkcionera HDZ-a BiH.
SDA je nedavno zatražila izmjene Zakona o igrama na sreću. Iz ove stranke su zatražili oporezivanje dobitaka koji su manji od 100 KM, što sada nije podložno oporezivanju. Prema grubim procjenama to bi godišnje u zajedničku kasu u FBiH donosilo dodatnih oko 200 miliona KM.
Taj prijedlog podržala je i opozicija, ali ne i HDZ BiH. Oštro su se usprotivili takvom prijedlogu zakona. Predsjednik FBiH Marinko Čavara održao je i hitan sastanak sa predstavnicima kladionica.
- SDA-ov prijedlog samo bi riješio dio problema. Stavljanje ilegalnog novca u legalan promet u BiH i dalje je goruči problem, kojeg proizvode kladionice – upozorava za NAP Fuad Kasumović, bivši zamjenik državnog ministra finasija.