Do kraja mjeseca juna 2016. godine bit će donesen Program zdravstvene zaštite u Kantonu Sarajevo koji je osnova za reorganizaciju zdravstvenih ustanova. Današnji sastanak premijera Kantona Elmedina Konakovića i ministrice zdravstva Zilhe Ademaj sa direktorima 13 javnih zdravstvenih ustanova je, kako je istaknuto, posljednji u nizu sastanaka i dogovora održanih na ovu temu. Radna grupa sa predstavnicima svih nivoa zdravstvene zaštite će finalizirati ovaj dokument do kraja juna, a onda će se, prema specifičnim okolnostima i poslovima krenuti u optimalniju organizaciju zdravstvene djelatnosti u Kantonu Sarajevo, prenosi bh. novinska agencija Patria.
Ministrica Ademaj i ovaj put je naglasila da će Program reorganizacije biti u osnovi usklađivanje sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti sa pravilima struke i potrebama pacijenata.
- Mi u reformu moramo krenuti i ne postoji ni jedan razlog da od toga odstupimo. Niko u novoj organizaciji neće ostati bez posla i svako će u skladu sa svojim kvalifikacijama biti raspoređen na odgovarajuće radno mjesto. Razgraničavanje nivoa zdravstvene zaštite biće provedeno, tako ćemo dobiti racionalniju organizaciju, a pacijenti će imati jasan put gdje koju zdravstvenu uslugu mogu dobiti - naglasila je ministrica Ademaj.
Jedinstvenom metodologijom finansiranja koja će pratiti cjelovit Program zdravstvene zaštite, sredstva će pratiti vrstu usluga i njihov obim a što će biti jedini kriterij finansiranja ovih ustanova.
Medicina rada, medicinska zaštita studenata i pripadnika MUP-a neće moći obavljati djelatnosti porodične medicine što trenutno rade i što nije u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti. Uz to, usluge specijalističko konsultativne zdravstvene zaštite će biti u ingerenciji bolnica ili poliklinika, a ne u sastavu Domova zdravlja kao što je to sada slučaj.
Postojanje registracije pacijenata na više adresa u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, nedostatak adekvatnog liječenja za ovisnike o drogama i drugim opijatima, manjak ili višak radnog prostora u pojedinim ustanovama, ljekari koji u nekim ustanovama rade i po 16 sati dnevno dok u drugim te norme su i ispod obaveznog radnog vremena, preklapanje poslova u različitim ustanovama, nedostajuća oprema i kadrovi u drugim, neke su pojave koje urušavaju cjelokupan zdravstveni sistem i zbog toga se moraju provesti izmjene na koje ne gledaju svi blagonaklono. Premijer Konakovićističe da je sadašnji sistem dotrajao te da se mora prepraviti:
- Nijedna reforma nije bezbolna, ali u zdravstvu je neizbježna. Do kraja juna ćemo imati plan reorganizacije i u narednih šest mjeseci trebamo svi zajedno da ga provedemo. Dosta dugo smo se dogovarali, neće svi biti najzadovoljniji, ali mi moramo zbog pacijenata i ljudi koji rade u zdravstvu krenuti u ove procese - poručio je premijer Konaković na današnjem sastanku sa direktorima javnih zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo.