Članak

Na pragu novog zaduženja, a već imamo 8 milijardi i 401 milion KM javnog duga

Vanjski dug Bosne i Hercegovine na dan 31.decembra 2015. godine iznosi osam milijardi i 401 milion KM, a isti obuhvata vanjski državпi dug u iznosu od 8 milijardi i 246 miliona KM koji je alociran na

Vanjski dug Bosne i Hercegovine na dan 31.decembra 2015. godine iznosi osam milijardi i 401 milion KM, a isti obuhvata vanjski državпi dug  u iznosu od 8 milijardi i 246 miliona KM koji je alociran na Federaciju Bosne i Hercegovine, Repubiku Srpsku, Brčko Distrikt BiH i Institucije Bosne i Hercegovine, te vanjski dug entiteta i Distrikta u iznosu od 155 miliona KM, piše Patria.

Ovu će Informaciju o stanju javne zaduženosti Bosne i Hercegovine, a koju je podnijelo Vijeće ministara BiH razmatrati poslanici Predstavničkog doma PSBiH te se detaljno informisati o ovoj značajnoj temi i to već na sjednici 27. auna.

Vanjski dug Bosne i Hercegovine u 2015. godini se povećao za 2,23% (183,22 miliona KM) u odnosu na 2014. godinu, a što je rezultat angažovanja odobrenih kreditnih sredstava, umanjenih za iznos plaćenih glavnica uz korekciju dijela koji se odnosi na kursne razlike u posmatranom periodu.

U 2015. godini angažovano je 400,98 miliona KM odobrenih kreditnih sredstava, od čega se 21% odnosi na kredite čija su prva povlačenja роčеlа u 2015. godini (CEB, IDA i IBRD). Od ukupnog iznosa povučenih sredstava 34,37% se odnosi na IBRD, 30,16% na EIB, na IDA i EBRD 11,33%, odnosno 5,41% itd..

- Približno polovina vanjskog duga BiH je izložena kamatnom riziku, odnosno riziku promjene kamatnih stopa. Naime, učešće kredita sa varijabilnom kamatnom stopom u strukturi vanjskog duga je 49,8%, što ukazuje da je oko polovina portfolija vanjskog duga izložena promjenama referentnih kamatnih stopa na tržištu, a što može uticati na troškove servisiranja duga. Prosječno je potrebno 4,2 godine za refiksiranje kamatne stope, odnosno do promjene kamatne stope za vanjski dug, a dug koji se refiksira u prvoj godini je 52,4%, odnosno u 2016. godini 52,4% ukupnog vanjskog duga je podložno promjenama kamatnih stopa – stoji u informaciji.

U odnosu na prethodnu godinu, rizik kamatne stope se neznatno smanjio, a u cilju daljeg smanjenja izloženosti ovom riziku poželjno је zaduživanje po fiksnoj kamatnoj stopi pritom vodeći računa o odnosu troška i rizika s obzirom da je trenutno trošak varijabilne kamatne stope niži od troška fiksne kamatne stope.

Inače, BiH je na pragu novg zaduženja kod MMF-a, a pismo namjere je već posano, no javnost još ne zna šta je u njemu. Spominje se nova milijarda KM zaduženja.

#Biznis