Članak

Chilcot izvještaj: Tony Blair se suočio sa britanskom javnosti bez trunke kajanja

Tony Blair je nepokolebljivo branio svoju odluku o ulasku Velike Britanije u rat u Iraku 2003. godine nakon što je objavljen dramatičan izvještaj Sir John Chilcota koji predstavlja veliki udarac za re

Tony Blair je na konferenciji za medije u srijedu nepokolebljivo branio svoju odluku o ulasku Velike Britanije u rat u Iraku 2003. godine nakon što je objavljen dramatičan izvještaj Sir John Chilcota koji predstavlja veliki udarac za reputaciju bivšeg premijera. Osnovni zaključak izvještaja je da u vrijeme invazije na Irak 2003. godine, Sadam Hussein nije predstavljao „iminentnu prijetnju“, izvještavaju britanski mediji, prenosi NAP.

Umornog izgleda, sa emocijom u glasu, Blair je opisao svoju odluku o podršci američkom napadu „najtežom odlukom i najvećom agonijom u njegovom desetogodišnjem mandatu premijera“.

Blair je kazao i to da je „duboko i iskreno osjećao bol i patnju svih koji su izgubili svoje najbliže u Iraku“.

- Nema dana kada ponovo ne proživljavam i razmišljam o onome što se dogodilo, dodao je bivši premijer.

Ali upitan da li je invazija na Irak bila greška, Blair nije pokazao ni trunku pokajanja.

- Vjerujem da smo donijeli pravu odluku i da je svijet bolji i sigurniji, kazao je Blair. Objasnio je da je djelovao sa dobrom namjerom, na temelju obavještajne informacije u vrijeme kada se govorilo da irački predsjednik posjeduje oružje za masovno uništenje. To se „pokazalo pogrešnim“.

Blair je takođe izjavio da je istraga o Iraku koju je inicirao njegov nasljednik Gordon Brown 2009. godine, opovrgla višegodišnje tvrdnje da je on (Blair) lagao o ratu britanskoj javnosti i cinično manipulirao obavještajne podatke. Tamo gdje je bilo grešaka, radi se o manjim koje se odnose na „planiranje i proces“, rekao je i dodao da „ne bi mogao prihvatiti kritiku da su britanski vojnici ginuli uzalud".

Blairova izvanredna dvosatna press konferencija uslijedila je nakon objave dugo očekivanog izvještaja o debaklu u Iraku, čiji je autor umirovljeni državni službenik Sir John Chilcot. Sedam godina od prvog saslušanja u ovom slučaju, ispostavilo se da je izvještaj dalekosežniji i više inkriminirajući nego što su mnogi očekivali. Pored svega ostalog, secirao je i Blairov stil rukovođenja i donošenja odluka.

Takođe je otkrio da je u privatnom dopisu koji je Blair poslao Bushu 28. jula 2002. godine premijer obećao:

- Bit ću s tobom u svakom slučaju.

Šef istrage slučaja Irak kazao je da je britanska odluka da napadne i okupira suverenu državu po prvi put od drugog svjetskog rata bila odluka „ogromne težine“. Chilcot je opisao Saddama kao „nepobitno brutalnog diktatora“ koji je držao pod opresijom i pobio mnogo svojih ljudi i napadao svoje susjede.

Međutim, istovremeno je prezreo Blairovu odluku da stavi potpis na vojni plan izrađen odmah nakon 11. septembra od strane američkog predsjednika George W. Busha i njegovog neokonzervativnog tima.

- Zaključili smo da je Velika Britanija odabrala da se pridruži invaziji na Irak prije no što je ispitala sve mirnodopske opcije razoružanja. Vojna akcija u to vrijeme nije bila zadnja mogućnost, navodi se u izvještaju.

Izvještaj također oštro kritizira način na koji je Blair naveo Britaniju da krene u rat. Navodi se da notorni dosije koji je Blair prezentirao u septembru 2002. godine nije dokazivao njegovu tvrdnju da je Irak imao rastući program hemijskog i biološkog naoružanja.

Također se navodi da laburistička vlada u to vrijeme nije uspjela anticipirati razarajuće posljedice rata – „najmanje 150.000 Iračana, a vjerovatno i više, uglavnom civila, kao i više od milion izbjeglih i raseljenih. "Narod Iraka je uvelike propatio", kazao je Chilcot.

Chilcot nije dao sud o tome da li je rat bio legalan. Ali u izvještaju se navodi da je pravna osnova bila daleko od zadovoljavajuće. Da je vrhovni tužitelj Peter Goldsmith trebao uputiti pismeni savjet kabinetu i ministrima, bio je jedan od zaključaka sa kojim se Blair složio.

Lord Goldsmith je rekao Blairu da rat bez rezolucije UN-a nije legalan, ali je promijenio mišljenje nakon puta u Washington u martu 2003. godine i sastanaka sa Bushovim pravnim savjetnicima.

Sveukupno, Chilcotov izvještaj predstavlja najveću optužbu za bilo kojeg dosadašnjeg britanskog premijera ikada. Implicitno je stavio Blaira u istu kategoriju kao i Anthony Edena koji je pokrenuo invaziju na Egipat u propalom pokušaju da dobije kontrolu nad Sueskim kanalom. Chilcotov izvještaj u 12 tomova objavljen je u srijedu ujutru.

Press konferencija je održana u konferencijskom centru Queen Elizabeth II u Westminsteru. Porodice britanskih vojnika koji su izgubili živote u ratu u Iraku su pozdravile izvještaj, dok su demonstranti protiv rata skandirali „Blair lažov“.

#Svijet