Članak

Lord Prescott: Tony Blair je poveo Veliku Britaniju u nelegalni rat u Iraku

Rat u Iraku je bio nelegalan, kazao je Lord Prescott, zamjenik premijera Velike Britanije u vrijeme invazije na Irak 2003. godine, piše britanski Independent, prenosi NAP.

Rat u Iraku je bio nelegalan, izjavio je Lord Prescott, zamjenik premijera Velike Britanije u vrijeme invazije na Irak 2003. godine, piše britanski Independent, prenosi NAP.

Laburista je do sada najoštrije osudio Blairovu odluku o učešću u ratu u Iraku, odluku koju je u to vrijeme podržavao.  

Komentari Lorda Prescotta uslijedili su par dana nakon objave dugo očekivanog izvještaja istrage rata u Iraku autora Sir Johna Chilcota.

U članku koji je objavio The Sunday Mirror, bivši zamjenik premijera je priznao:

- Do kraja života ću živjeti s odlukom o učešću u ratu i njenim katastrofalnim posljedicama.

- 2004. godine, generalni sekretar UN-a Kofi Annan je rekao da se rat smatra nelegalnim obzirom da je promjena režima u Iraku njegov primarni cilj.  S velikom tugom i ljutnjom, sada vjerujem da je bio u pravu, kazao je Prescott.

On je također kazao da je Chilcotov izvještaj „kritička osuda načina na koji je Blairova vlada rukovodila pitanjima rata – i ja preuzimam svoj dio krivice“.

- Kao zamjenik premijera te vlade, moram ponuditi izvinjenje, naročito porodicama 179 muškaraca i žena koji su dali svoje živote u iračkom ratu, dodao je Prescott.

Također je podržao odluku lidera Laburista Jeremy Corbyna da uputi izvinjenje za rat u ime stranke.

Izvještaj Chilcot snažno kritizira način na koji je bivši premijer Tony Blair poveo zemlju u rat 2003. godine na temelju „netačne“ obavještajne informacije i sa neadekvatnim pripremama u vrijeme kada Saddam Hussein nije predstavljao „neposrednu prijetnju“.

Sir John je također rekao da način na koji je donešena odluka o pravnoj osnovi za rat je „daleko od zadovoljavajuće“.

Priznao je da je i ranije bio zabrinut zbog načina na koji je g. Blair vodio vladu, sa ministrima koji su imali „premalo dokumentacije“ za donošenje odluka.

Naveo je da su obavještajni izvještaji bili bazirani na „diskusijama na prijemima i izvorima punim predrasude“, koji su se sveli na „rekla-kazala, bez dokaznog materijala“.

- Sada čujemo od Chilcota da su čak i obavještajne agencije bile upozorene na neusklađenosti i pouzdanost takvih obavještajnih izvora, kaže Prescott i nastavlja:

- Ali ovakve zadrške nikada nisu pomenute u bilo kojim obavještajnim dokumentima koji su stigli u Kabinet.

Bivši zamjenik premijera kazao je i to da je napravljen propust utoliko što se Kabinetu nije predočio temelj odluke javnog pravobranitelja Lorda Goldsmitha da je vojna akcija legalna.

On je naveo da je „usmenim putem saopćeno da je akcija legalna, ali da nije obezbjeđena dokumentacija koja bi to potvrdila“.

 

#Svijet