Prijedlog Zakona o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom koji je SDP BiH uputio u parlamentarnu proceduru nije dobio podršku zastupnika u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH a protiv su glasali zastupnici HDZ BiH dok su suzdržani bili zastupnici SDA i SBB (čitaj protiv), piše bh. novinska agencija Patria.
Damir Mašić, zastupnik SDP BiH u PD PFBiH kazao je za novinsku agenciju Patria da ga iznenađuju pojedinci kojima su usta puna ljudskih prava, posebno se zalažući za ženska prava a glasali su protiv stavljanja ovog zakona na dnevni red.
Prema ovom zakonu parovima bi bilo omogućena dva besplatna pokušaja potpomognute oplodnje. Mnogi parovi izdvajaju hiljade maraka u procesu dobijanja potomstva vještačkom oplodnjom, a na ovaj način država bi pokazala da aktivno radi na povećanju stope nataliteta.
SDP BiH je i u prošlom mandatu uputio Zakon u parlamentarnu proceduru ali ni tada nije bilo podrške SDA i HDZ BiH te je sada već jasno da je „problem“ što je zakon uputio SDP BiH.
Procjene su da 15% stanovništva u BiH pati od neplodnosti. Neplodnost je podjednako zastupljena i kod muškaraca i kod žena, tačnije: 40% žene, 40% muškarci, a u 15-20% slučajeva je to zajednički ili neobjašnjiv problem.
Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije Bosna i Hercegovina je jedna od šest zemalja svijeta s najnižom stopom plodnosti, koja iznosi 1,2 djeteta po ženi. Vantjelesna oplodnja je nekad jedini način za parove koji pate od neplodnosti da ostvare potomstvo, ali nažalost mnogi parovi nisu u mogućnosti da snose troškove koje iziskuje postupak vantjelesne oplodnje.
U zemljama zapadne Evrope državne institucije finansiraju po nekoliko postupaka, u Hrvatskoj 6, Sloveniji 6, u Turskoj na primjer država finansira 2 postupka, dok se u FBiH u kantonima različito tretira postupak vantjelesne oplodnje odnosno negdje se refundiraju troškovi, a negdje ne. U RS, Fond zdravstvenog osiguranja finansira 2 postupka.
Prema zvaničnoj statistici u FBiH stopa nataliteta je jako niska i u konstatnom je padu. Podaci ukazuju i na epidemiju steriliteta (infertiliteta) u BiH i postaje jasno da se bez konkretnih medicinskih, socijalnih i političkih koraka ova „kriza“ može produbiti.
Iz SDP BiH poručili su da neće odustati od ovog zakona te će ga kroz određeno vrijeme ponovo uputiti u proceduru.