Članak

Kako pripremiti tijelo i kožu za vrele dane i sunce

Posebnu pažnju izlaganju suncu trebaju posvetiti osobe sa većim brojem mladeža. Ne treba se izlagati suncu u periodu od 11-17 sati, koristiti faktore sa visokim zaštitinim faktorom i ukoliko primjetit

Ukoliko se pripremate za godišnje odmore i ljetovanje na moru važno je da tijelo i kožu pripremite za vrele dane. Izlaganje kože suncu bez prethodne pripreme može imati i negativne posljedice, posebno ako ste svjetlije puti. Kako biste postigli željene rezultate, ali pri tome i sačuvali zdravlje svoje kože i organizma evo nekoliko savjeta ljekara i kozmetologa za vas.

Pravilna ishrana

Prije početka ljeta, ali i tokom ljetnih mjeseci, uvrstite u vaš jelovnik što je više moguće namirnica narandžaste i crvene boje, kao što su na primjer breskve, lubenica, nektarine, paradajz i mrkva. Ove namirnice su veoma bogate beta karotenom, a uz to imaju i blagotvorno antioksidansno djelovanje na organizam. Beta karoten je provitamin koji se može unositi u organizam i kao dodatak ishrani u obliku tableta.
Najidealnije vrijeme za početak uzimanja dodataka ishrani je otprilike mjesec dana prije početka sunčanja. Na taj način možete spriječiti alergije na sunce i pripremiti vašu kožu za ljeto na najbolji mogući način.

Hidratacija kože

Tokom ljetnih vrućina važno je da održavate vaš organizam hidratiziranim, ali ne zaboravite i svoju kožu. Idealan tretman za hidrataciju uključuje nježni piling kože (ne zaboravite i lice) koji će temeljito odstraniti odumrle ćelije, pročistiti pore i ojačati mikrocirkulaciju. Nakon pilinga kožu obavezno nahranite kremama za hidrataciju koje sadrže i antioksidanse.
Redovno, ali ne i prečesto, tretiranje kože pilinzima smanjuje njenu dehidraciju, koža postaje otpornija na sunce i vidljivo zdravija. Također bi trebali zamijeniti tešku i masnu zimsku kremu s nekom lakšom koja se brže upija i ne masti kožu.
Ljeti je najvažnije temeljito očistiti lice, a najbolje bi bilo da to obavljate prije odlaska na spavanje. Međutim, ne treba pretjerivati u čišćenju i ispiranju kože, a to se odnosi pogotovo na osobe sa masnom kožom lica. Naime, pretjerano čišćenje masne kože može stimulisati žlijezde da proizvode još više masnoće što dovodi do suprotnog efekta.

Kvalitetna masaža

Pod ovim ne mislimo na profesionalnu masažu u kozmetičkom salonu već na masažu koju možete i sami obaviti u svojoj kući. Uzmite bočicu bilo kojeg biljnog ulja i dobro izmasirajte cijelo tijelo i lice. Masažom smanjujemo mišićnu napetost i negativnu energiju, ublažavamo stres.

Riješite se dlačica na vrijeme

Bilo kakva metoda odstranjivanja dlačica djeluje negativno na našu kožu ako se koristi neposredno prije izlaganja suncu. Kako bi riješili ovaj problem, pobrinite se da na vrijeme odstranite višak dlačica voskom, šećernom pastom ili epilatorom. Žilete koristite što rjeđe, a nakon pet korištenja žilet zamijenite jer se sa svakim korištenjem tupi te na taj način ne reže dlačice pravilno, pri tome dodatno uništavajući i kožu.

Koristite zaštitni faktor

Možda mislite da je dovoljno nanijeti kremu sa zaštitnim faktorom samo dok se direktno izlažete suncu. Međutim, to nije tačno. Kako bi pravilno zaštitili vašu kožu od štetnih UV zračenja i pripremili je za dugotrajnija izlaganja suncu, potrebno je početi sa korištenjem zaštitnog faktora i mnogo ranije, i to na svakodnevnoj bazi. Čim temperature malo skoče i sunce počne jače grijati počnite sa korištenjem zaštitnih faktora.U početku neka to budu kreme s većim zaštitnim faktorima kojeg onda možete postepeno smanjivati. Na kraju ljeta imat ćete osunčanu, ali i zdravu blistavu kožu.

Posebnu pažnju izlaganju suncu trebaju posvetiti osobe sa većim brojem mladeža. Ne treba se izlagati suncu u periodu od 11-17 sati, koristiti faktore sa visokim zaštitinim faktorom i ukoliko primjetite bilo kakvu promjenu na mladežu (svrbež, promjenu boje i oblika, ispupčenost, krvarenje), potrebno je da se obratite dermatologu.

#Lifemagazin