Članak

Velika analiza Istinomjera:Koji će sve zakoni biti prekršeni ukoliko Jajce dobije novu srednju školu

Istinomjer je provjerio ko to odlučuje o osnivanju novih škola, te ko i pod kojim uslovima ima pravo na nastavu na službenim jezicima

Tenzije zbog pokušaja osnivanja nove škole u Jajcu, za Bošnjačku djecu, se ne stišavaju.

Podjelu srednje škole na hrvatsku i bošnjačku u Jajcu žele dvije bošnjačke stranke, SDA i SBB, i Hrvatska demokratska zajednica. SDA i SBB novu školu žele zbog nekoliko novih radnih mjesta koji će biti otvoreni za stranačka kadrove. HDZ novu školu želi jer je to još jedan korak ka zaogruživanju terotirije sa hrvatskim stanovništvom. 

Odluku o osnivanju nove škole u Jajcu u utorak je odobrila i skupština Srednjobosanskog kantona.

Srednju strukovnu školu Jajce pohađa nekoliko stotina učenika. Skoro podjednak je broj učenika Bošnjaka i Hrvata. Nastava se odvija po planu i progamu na hrvatskom jeziku, a na školskim diplomama stoji grb presudom Ustavnog suda FBiH zabranjene Herceg-Bosne.

Roditelji bošnjačke djece tražili su da se takva praksa prekine. Na diplomama žele grb Bosne i Hercegovine, i za djecu Bošnjaka nacionalnu grupu predmeta. Umjesto toga, dobili su posve novu školu.

Istinomjer je provjerio ko to odlučuje o osnivanju novih škola, te ko i pod kojim uslovima ima pravo na nastavu na službenim jezicima.

Tako, navodi se u anlizi Istinomjera, Zakon o srednjem školstvu Srednjebosanskog kantona jasno stavlja do znanja da će se jezici konstitutivnih naroda BiH upotrebljavati u svim srednjim školama kantona.

Sam Zakon ne ostavlja prostor za tumačenje po kojem se svoj djeci treba osigurati nastava na jeziku naroda kojem pripadaju, već navodi da se razlike u jezicima trebaju uvažavati i objašnjavati.

U Članu 5. ovog zakona, navodi se u analizi, kaže se da će se jezici konstitutivnih naroda Bosne i Hercegovine upotrebljavati u svim srednjim školama. Nastavnici moraju uvažavati te objašnjavati razlike između triju službenih jezika Bosne i Hercegovine, kad god je to značajno za predmete koje predaju.

U istom zakonu dalje stoji da ne smije biti diskriminacije učenika zbog njihovih vjerskih, rasnih, narodnosnih, spolnih, kulturnih i drugih posebnosti niti zbog služenja bilo kojim jezikom ili pismom konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini.

Istinomjer navodi i da to što će “nova škola” biti formirana u istom prostoru i sa istim nastavnim kadrom pri čemu će imati samo različitog direktora i sekretara škole, jasno ukazuje da je SBK na korak do uspostavljanja nove “dvije škole pod jednim krovom”. Ali, BiH se još 2002. godine obavezala da će ukinuti takvu praksu, jer je primljena u Vijeće Evrope.

Da je odbacivanje takve prakse i zakonska obaveza, potvrđuje i Član 9a Zakona o srednjem školstvu SBK, kojim se nalaže ujedinjenje uprava u svim školama koje se koriste istom školskom zgradom.

U cijeloj ovoj priči, podsjeća se u analizi Istonomjera, ne treba zaboraviti ni roditelje koji su, prema navodima ministrice, ti koji odlučuju o ovakvim pitanjima, a ona, valjda, sprovodi njihove odluke.

Tačno je da su roditelji dio obrazovnog procesa djece u srednjim školama, ali njihova uloga, formalizovana u Vijeću roditelja, više je savjetodavnog i promotivnog karaktera, usmjerena na povezivanja s društvenom zajednicom i olakšavanje saradnje roditelja i same škole i daleko je od “decidno propisanog odlučivanja” na koje se pozvala ministrica obrazovanja, nauke, kulture i sporta Srednjebosanskog Kantona, Katica Čerkez.

Roditelji ni na koji način ne odlučuju o stvaranju etnički “čistih” škola, niti imaju bilo kakve pravne poluge koje bi mogle dovesti do istog. Ako roditelji srednjoškolaca u Jajcu i jesu tražili podjelu postojeće škole na nacionalnoj osnovi, takav zahtjev nikako ne može imati veću pravnu težinu od zakonskog propisa.

Nije sporna volja vlasti da posluša “glas naroda” pri oblikovanju obrazovnog procesa, ali ne ukoliko on poziva na kršenje zakona.

Sa druge strane, navodi se u analizi, “glas naroda” se čuo i u protestima učenika iz Jajca, ali su kantonalna vlada i skupština riješile da taj glas ignorišu – iako je upravo on utemeljen na zakonskim odredbama i principima zaštite ljudskih prava, prenosi Patria.

#BiH