Komitet za svjetsku baštinu UNESCO-a, u okviru 40. sjednice koja se održava u Istanbulu, donio je odluku o upisu stećaka na Listu svjetske baštine. Odlukom Komiteta na Listu svjetske baštine kao serijska nominacija upisano je 28 nekropola, od kojih je 20 iz Bosne i Hercegovine, po tri iz Srbije i Crne Gore i dvije iz Hrvatske.
- Za nas je ovo izuzetan dan, izuzetan trenutak, kojim je krunisan šestogodišnji rad velikog broja eksperata iz sve četiri zemlje - izjavio je ministar civilnih poslova Adil Osmanović odmah nakon odluke Komiteta za svjetsku baštinu o upisu stećaka na Listu svjetske baštine.
Stećak - jedinstven i univerzalan kulturni fenomen, nastao je kao odgovor čovjeka na neupitnost prolaznosti vremena.
- Nakon turbulentne prošlosti na prostoru našeg regiona, stećci su nas ponovo ujedinili i dokazali da je kultura iznad politike, da kultura ne poznaje granice i služi da gradi mostove među narodima. Vjerujem da smo kulturom još jednom pokazali u kom pravcu se trebamo kretati. Želim istaći još jednom da stećci zauzimaju izuzetno mjesto u kulturnim politikama sve četiri države i da smo svi zajedno snažno posvećeni implementaciji UNESCO konvencije o zaštiti svjetskog prirodnog i kulturnog naslijeđa. Sretni smo i ponosni da bogatu riznicu kulturne baštine cijelog čovječanstva možemo dodatno obogatiti ljepotom naših stećaka. Koristim priliku da se najiskrenije zahvalim svima koji su doprinijeli zaštiti i očuvanju ovog jedinstvenog kulturnog dobra, te omogućili da se o ljepoti i iznimnoj vrijednosti fenomena stećaka sazna širom svijeta - istakao je ministar Osmanović.
Prije šest godina stručnjaci iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Srbije ujedinili su se oko zajedničkog projekta nominacije stećaka na Listu svjetske baštine.
Sve četiri države su demonstrirale izuzetnu posvećenost zajedničkoj nominaciji uspostavljanjem kontinuirane i konzistentne saradnje od 2009. godine kada je potpisano Pismo namjere, uspostavljen koordinacioni mehanizama za izradu nominacije, plana upravljanja i zajednički stručni rad a čime je izražena zajednička posvećenost očuvanju i održivom upravljanju nekropolama sa stećcima, za dobrobit sadašnjih i budućih generacija.
Na prostoru Bosne i Hercegovine nalazi se najveći broj stećaka oko 60.000, u Hrvatskoj oko 4.400, u Crnoj Gori oko 3.500 i u Srbiji oko 4.100 stećaka.
U BiH najveći broj stećaka nalazi se na području Tuzle, Goražda, Jablanice, Kladnja, Konjica, Kupresa, Ljubuškog, Novog Travnika, Olova, Stoca, Trnova, Berkovića, Bileće, Foče, Kalinovika, Nevesinja, Pala, Rogatice, Sokoca i Šekovića.