Piše: Dr. Kenan Vrca
Oficijelna, konvencionalna medicina ne obraća isuviše pažnje na limfu i limfni sistem. Uglavnom je percepcija limfnog sistema takva, da je slabo značajan i skoro neobavezan za konvencionalnu medicinu. Taj zaključak posljedica je prije svega limitirane informacije tokom medicinske edukacije (živi sam svjedok), malog broja naučnih medicinskih studija koje se bave isključivo limfnim sistemom, vrlo malog broja dijagnostičkih procedura u vezi sa limfnim sistemom, skoro potpunog odsustva terapeutskih procedura za limfu i limfne sudove.
Iako će mnogi upućeni deklarativno reći da limfni sistem zauzima mjesto najvažnijeg faktora u fiziologiji ljudskog tijela, malo se čini u istraživanju ili opremanju za te terapeutske svrhe. Ako analiziramo brojne studije u kojima je ključna riječ „limfa“, skoro svi oni spominju limfni sistem samo kao put za disperziju malignih ćelija kroz tijelo.
No da li se zaista sva medicinska važnost limfnog sistema svodi na „put za maligne ćelije“ (zloćudne ćelije)? Može li limfa i limfni sistem biti ozbiljno ocijenjen kao izrazito važan, vitalan sistem?
Itekako može, samo se prvo moramo upoznati sa pojmom limfe i limfnog sistema.
Jednostavno rečeno, limfa je fluid ili tečnost koja sadrži plazme, strane primjese i bakterije koje se nalaze u prostoru između ćelija organizma. Limfni sistem utiče na svaki organ i ćeliju u našem organizmu. Možemo ga zamisliti kao glavnog čistača, sito organizma koji čisti otrove i nuspojave koje se nalaze u međućelijskom prostoru, prostoru koji ukupno zauzima čak 18% organizma.
Limfni sistem prikuplja sve one otpadne produkte i ćelijske ostatke iz tkiva, a kako bi eliminisao toksine iz organizma. To je prosto vitalni sistem cirkulacije sa širokom mrežom sudova u tijelu. Naša tijela sadrže oko 50% više limfnog fluida nego krvi. Limfni sistem sadrži preko 600 mjesta nakupljanja, zvanih limfni čvorovi. Ti čvorovi se formiraju spajanjem limfnih sudova u mreži. Sistem je odgovoran za snadbijevanje naše krvi proteinima bogatom plazmom kao nosač toksina i drugih otpadaka. Primarnu odbranu od bakterija, virusa i gljivica predstavlja upravo limfni sistem.
Većina hroničnih bolesti i oboljenja, se dešava na spoju limfnih sudova, zvanih limfni čvorovi. Kod muškaraca primarni kanal za oslobađanje akumulirane limfe iz prostate bio bi ingvinalni čvor u naboru prepona, a kod žena pak za akumuliranu limfu iz dojki – pazušni nabor lociran u pazušnoj jami.
Posljedice zastoja limfnog sistema možemo najočiglednije vidjeti za vrijeme trajanja najobičnije gripe kada kod određenih ljudi, čvorovi naročito na vratu, očigledno bujaju zbog nakupljenih otpadnih produkata. Kada se nakupi toliko toksičnog otpada da ne može više (pun sud) logično dolazi do blokade, nešto poput uskog grla. Tada limfa počne da vraća u metabolizam stvoreni toksični ugljen dioksid, a što je praćeno raznim degeneracijama i poremećajima. Nešto slično se dešava i kod ostalih oboljenja, upala ili problema u organizmu.
Mnoga oboljenja i probleme organizma možemo povezati sa usporenom cirkulacijom limfe i konačno njenim zastojem. Ovo uključuje ali ne limitira prije svega razne alergije, gojaznost, menstrualni grč, artritis, poremaćaje prostate, čireve, poremaćaje u ishrani, upale disajnih puteva, infekcije, celulit, emfizem, sinusnu glavobolju, blokade u crijevima, mišićnu i tkivnu napetost, strukturnu pogrešnu podešenost u vratu i ramenima, mentalne konfuzije i emocionalne poremećaje, te konačno kancer.
Također posljedice koje nastaju zbog zgusnute limfe, odnosno zastoja limfnog protoka i spriječenog prirodnog procesa prečišćavanja su hronični zatvor, stres, razne inflamacije, odnosno upale.
Kod specifičnih, teških upalnih oboljenja crijeva kao što su Crohn-ova bolest i ulcerativni kolitis, balansiranje limfne cirkulacije može igrati ključnu ulogu u njihovom rješavanju. Naime, ispitivanje Dr. R.V. Heatley–a (1980) na ljudima podvrgnutim operaciji zbog Chron-ove bolesti bilo je jedno od mnogih istraživanja u 20. stoljeću koja su pokazala očiti zastoj limfe u crijevima tokom upalnog procesa, odnosno da je osnovni uzrok ovog oboljenja upravo zastoj limfe.
Prema principima Integrativne medicine i termoregulacije, na kojima i počiva rad i metoda Planeta zdravja BH – Limfni sistem čini jedan od tri stuba na kojima počiva cjelokupan balans metabolizma. Pored limfe kao glavnog prečistača pacijentovog metabolizma, to su još želudac kao glavni svjetionik organizma i štitna žlijezda kao osnovni revizor metabolizma. Našom dijagnostikom utvrđujemo stanje limfe i limfnog sistema, po pravilu, ukoliko se radi o nekom oboljenju ili upali, limfa je ili izrazito topla i usporena ili zaleđena i gusta.
Čista limfna tečnost postaje dakle mutna i gusta, mijenja se iz forme nalik vodi u supstancu sličnu mlijeku ili jogurtu. Zgusnuta, želeu slična limfa u zastoju, prebogata je toksičnim otpadom i to je idealna sredina za napad brojnih oboljenja, uključujući i kancer, pogotovo ukolika se taj toksični otpad zadržava duže vremena i na taj način stvara uslove za loše zdravlje pacijenta. Međutim, ključ rješavanja problema zgusnute limfe i najzad ozdravljenja jeste njeno pomjeranje, balansiranje, odnosno razbistravanje i pročišćavanje samog limfnog toka, čime se i cijeli organizam pročišćava, što postižemo terapijom prirodnim supstancama, odnosno hladno cijeđenim uljima dobivenim metodom nanotehnologije.
Dakle, nastojimo iskoristiti puni potencijal balansa limfe i limfnog sistema i sve prednosti koje donosi, te tako doprinijeti općoj dobrobiti pacijentovog organizma. U idućim kolumnama, saznajte koliku važnost nose druga dva stuba čovjekovog metabolizma – želudac i štitna žlijezda, te sva oboljenja, za koja ne možete ni pretpostaviti, a koja su vezana upravo za njih. Do tada, dragi čitaoci, ostanite nam zdravi i nasmijani ili to tek postanite, kako mi volimo reći u Planetu zdravja BH!