Članak

OŠTRE RASPRAVE Kakva sudbina čeka Javne RTV sisteme?

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH danas razmatra i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Javnom radiotelevizijskom sistemu BiH, koji su predložili poslanici Amir Fazlić i Mirsad

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH danas razmatra i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Javnom radiotelevizijskom sistemu BiH, koji su predložili poslanici Amir Fazlić i Mirsad Đonlagić, a kojim se predviđa naplata RTV takse putem računa za električnu energiju, piše novinska agencija Patria.

Komisija za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma podržala je predloženi zakon sa osam usvojenih amandmana koje su usaglasili i predložili poslanici Mirsad Mešić, Hanka Vajzović, Momčilo Novaković i Amir Fazlić, a nije usvojen po jedan amandman koji su predložili poslanici Nikola Lovrinović i Staša Košarac.

Javni servisi bi potpisali ugovor s distributerima električne energije na nivou Federacije BiH i RS-a i na taj način bi se sredstva uplaćivala, kao i dosad, na jedinstven račun odakle bi se vršila raspodjela sredstava po promijenjenim procentima. Umjesto dosadašnjih 25:25:50, sad bi bilo 30 posto za Javni servis Federacije BiH, 30 posto za Javni servis RS-a i 40 posto za BHRT.

Mirsad Mešić, poslanik SDP-a kazao je da se ovaj Dom godinama bavi ovim problemom i da smatra da su se stekli uslovi da to konačno bude riješeno.

- Ovi amandmani su sublimacija svih želja i moguće rješenje. Apelujem na kolege da budemo ozbiljni i da se podrže amandmani i barem u ovoj godini riješimo problem finansiranja RTV sistema – istakao je Mešić.

Nikola Lovrinović (HDZ) istakao je da pokušava skrenuti pažnja na problem u Javnim RTV sistemima.

- Iskorištena je jedna dobra volja Komisije i došli smo do nekakvog prijedloga. Ja mislim da na ovaj način trajno nije riješeno ništa. Ovog trenutka je potrebno kazati građanima da mi moramo biti ozbiljni, ali treba biti ozbiljan i prema Zakonu o zaštiti potrošača kojeg ćemo prekršiti. Očito da se želi riješiti kako neko kaže primarni problem istakao je Lovrinović, dodavši da se na ovaj način naplaćuje RTV taksa samo u Srbiji.
- Zbog toga sam predložio amandmane, ali eto nisu prihvaćeni – dodao je Lovrinović pojašnjavajući da je on bio za stvaranje agencije koja bi naplaćivala RTV taksu.

- HDZ BiH neće podržati ovaj prijedlog zakona - potcrtao je Lovrinović.

Fehim Škaljić, poslanik SBB-a kazao je da je prvobitni prijedlog evoluirao.

- Prijedlog je limitiran na godinu dana, a Odbor sistema bi trebao da analizira i informira Parlament o tome šta treba učiniti za trajno rješenje – kazao je Škaljić, pojasnivši da će podržati prijedlog.

Predrag Kožul, poslanik HDZ-a kazao je da parcijalna rješenja ne mogu dovesti do konačnog rješavanja problema.

Ja pretpostavljam da će ovi amandmani koje je komisija usvojila biti i prijedlog zakona. Ovakvo zakonsko rješenje neće donijeti ništa novo u finansiranju.Ja na svoje imam tri mjerila, ali već sutra ja ću biti zadužen za RTV takse – istakao je Kožul upitavši kakav će „nered“ donijeti ovaj zakon.

Momčilo Novaković (NDP) istakao je da je riječ o ishitrenom rješenju.

- Na ovaj način Odbor sistema je želio skinuti odgovornost sa sebe i prebaciti ga na Parlament - kazao je Novaković.

Staša Košarac u ime Kluba SNSD-a predložio je amandman u kojem stoji da izvorni prihod po osnovu RTV takse treba da se dijeli na po 33 posto, i drugačiji način raspdjele sredstava od dobiti od marketinga. U amandmanu koji govori o raspodjeli sredstava prikupljenih od marketinga stoji da neto iznos pripada onom javnom RTV sistemu koji ga je ostvario.

SBB i SDA pozvale su SNSD da iz amandmana izbace dio o raspodjeli sredstava na 33 posto, jer su spremni podržati dio oko marketinga.

#BiH