Ina je nedavno preuzela 33,5 posto vlasništva u bosanskohercegovačkoj naftnoj kompaniji Energopetrol, od svog mađarskog partnera MOL-a. Sada je i zvanično većinski vlasnik Energopetrola i najveći pojedinačni distributer naftnih derivata u BiH. Ina u BiH posjeduje 101 benzinsku pumpu u maloprodaji. Dionice u Energopetrolu ima još Vlada FBiH i mali dioničari. Sve skupa oko 33 posto, piše Patria.
Zanimljivo je da je Ina dionice od MOL-a kupila mimo berze. Uz pomoć jedne sarajevske brokerske kuće. I to za svega nešto više od pola miliona KM. MOL je za 33,5 posto vlasništva u Energopetrolu 2006. godine platio 36 miliona KM, a sada je te dionice prodao za nešto više od 500.000 KM.
To je jedan od razloga zbog kojih je prodaja izvršena mimo berze. Jer da je prodaja išla javno, na aukciji za MOL-ove dionice u Energopetrolu pojavili bi se i drugi kupci uz Inu. Ko ne bi pristao imatiti 30 posto vlasništva u Energopetrolu za pola miliona KM.
Mnogo je nepoznanica oko uloge Ine na tržištu BiH. Ugovor koji je potpisan između Vlade FBiH i hrvatsko-mađarskog konzorcija Ina-MOL od početka nije poštovan. Konzorcij u Energopetrol nije uložio novac za koji se obavezao ugovorom. Umjesto investicija nekad najjaču bh. naftnu kompaniju opteretili su novim dugovima. Dugovanja Energopetrola do danas su narasla na oko 115 miliona KM iznad vrijednosti kapitala kompanije.
Konzorcij je 2013. zadao još jedan udarac građanima Federacije BiH. Ina-MOL je pokrenuo međunarodni arbitražni postupak u kojem su od Vlade FBiH tražili odštetu od oko 60 miliona KM jer, kako tvrde, Vlada FBiH nije ispunila svoje obaveze o saniranju dugova i zbrinjavanju viška radnika Energopetrola.
Suvad Osmanagić, savjetnik premijera Fadila Novalića najavio je nedavno da će Ina-MOL povući arbitražu pred sudom u Francuskoj. Rekao je da je to „gotova stvar“, koja će biti riješena najkasnije do polovine juna ove godine. I iz Vlade FBiH i iz Ine danas kriju dokle se došlo sa arbitražom. Iz Ine su za Patriju rekli da nemaju komentara na ovo pitanje. Iz Ureda za informisanje Vlade FBiH također tvrde da nemaju informacije u vezi sa ovim slučajem.
Sada nije poznato kakva će biti sudbina 20 posto preostalih Vladinih dionica u Energopetrolu. Proda li ih Vlada premijera Fadila Novalića po cijeni po kojoj je dionice Ina kupila od MOL-a polovinom jula, hrvatska kompanija će se novog, ne tako malog paketa dionica u Energopetrolu, domoći za tek nešto više od 150.000 KM, piše Patria.