Ljetne olimpijske igre će se održati u Brazilu od 5. do 21. augusta 2016. godine u Rio de Janeiro. Paraolimpijske igre će se održati od 7. do 18. septembra 2016. godine također u Riu.
Na OI Rio 2016. nastupit će deset sportista iz BiH u atletici, judu, tenisu, streljaštvu i plivanju, a bh. delegacija će brojati više od 20 članova. Na Paraolimpijskim igrama BiH će predstavljati također višečlana delegacija, prvenstveno reprezentacija u sjedećoj odbojci.
Zavod za javno zdravstvo KS izdao je preporuke za putnike koji će putovati u Rio. Za Brazil se vezuju različiti zdravstveni rizici, a jedan od prvih je rizik od infekcije Zika virusom za trudnice, a zbog potencijalnog rizika za oštećenje ploda. Preporučuje se trudnicama da ne idu na Olimpijske igre, a ako moraju da idu, da se striktno pridržavaju mjera za prevenciju uboda komaraca (da koriste kondome kod seksualnih odnosa, da izbjegavaju seksualne odnose tokom putovanja). Za osobe koje planiraju da postanu trudnice važno je da one ili njihovi seksualni partneri provode sve mjere koje se odnose na prevenciju Zika virusne infekcije.
Za sve putnike na ljetne olimpijske igre prije odlaska je važno da 4 do 6 sedmica prije odlaska na putovanje obrate se u Ambulantu za nadzor nad putnicima u međunarodnom saobraćaju radi procjene potreba za vakcinaciju - preporučuje se provjeriti rutinsku vakcinaciju, posebno MRP (morbili, rubeola, parotitis), DiTePer ( difterija, tetanus, pertusis), polio.
Druge preporučene vakcine su: vakcina protiv virusnog hepatitisa tipa A, tifusa, hepatitisa B, žute groznice i bjesnila, uzeti sredstva protiv malarije i putničke dijareje, obezbijediti putno zdravstveno osiguranje.
Za vrijeme boravka izbjegavati putovanja noću, ako je to moguće, nositi uz sebe fotokopiju pasoša i ulazne vize, pasoš ostaviti u hotelu, na sigurnom, obezbijediti kontakt informacije najbliže bh. ambasade ili konzularnog predstavništva, ne oblačiti skupu odjeću, niti nositi skupi nakit, poštivati lokalne propise.
Obratiti pažnju na sigurnost hrane i vode za piće
Tokom boravka u Brazilu, posebno se preporučuje izbjegavati konzumiranje hrane kupljene na ulici, stavljanje leda u piće, a koristiti manja pakovanja flaširane vode (0,5-1 litar) i vodu kupovati isključivo u prodavnicama, a ne kod uličnih prodavača
Prevencija uboda insekata
Na području Brazila se javljaju različita oboljenja koja se prenose komarcima. Najznačajnija od njih su: malarija, denge groznica, žuta groznica te prenos Zika virusa. U cilju prevencije nastanka ovih oboljenja važno je: vakcinisati se protiv žute groznice, uzeti sredstva za prevenciju malarije (antimalarike), provoditi mjere zaštite od uboda komaraca, koristiti repelente (sredstva za odbijanje komaraca), izbjegavati boravak na otvorenom u periodu smjene dana i noći, kod boravka na otvorenom nositi odjeću dugih rukava i dugih nogavica, te zatvorenu obuću.
Prevencija posljedica izazvanih visokim temperaturama
Visoke temperature dovode do pojačanog lučenja znoja iz organizma te se na taj način gube voda i minerali. Zbog toga je važno za sve, a naročito za sportiste koji se zbog prirode njihovih aktivnosti također pojačano znoje da se provode mjere za sprječavanje gubitka tečnosti (dehidratacije), a koje podrazumijevaju konzumiranje dovoljnih količina vode, ili neke druge tečnosti, izbjegavanje direktnog izlaganja suncu te korištenje krema za zaštitu od sunca sa visokim zaštitnim faktorom.
Od velikog je značaja nošenje široke, udobne odjeće od prirodnih materijala, svijetlih boja, te nošenje zaštitnih pokrivala za glavu (šešira, kapa, marama).
Po povratku iz Brazila ako u toku petnaest dana od povratka iz Brazila budete imali nekih zdravstvenih tegoba (povišena temperatura, opšta slabost, stomačni problemi, problemi sa disanjem i sl.) javite se ljekaru i obavezno napomenite da ste se vratili sa putovanja iz Brazila.