Članak

Općina Hadžići: Za promašene investicije niko ne odgovara, a kažnjavaju se nestranački kadrovi

Naravno u pitanju su samo kadrovi SDA, a raspisani konkursi puka farmalnost.Govori to i javno saopćenje djevojke, kojoj su odgovorni u Općini Hadžići, nakon isteka roka volontiranja kazali kakve su

Prije  rata  u Jedinstvenom općinskom organu upravu sa Narodnom i Teritorijalnom odbranom, Sudom i Poreznom upravom i drugim službama, bilo je zaposleno oko 70 službenika u Hadžićima. Prema popisu iz 1991. godine Hadžići su imali 24.000 stanovnika. Danas samo u Jedinstvom općinskom organu  prema Pravilniku, radi više od 90 činovnika.Prema popisu stanovnika iz 2013. godine Hadžići su imali  24.979  stanovnika, saopćeno je iz OO SDP-a Hadžići, prenosi Patria.

NAPUMPANA ADMINISTRACIJA

Broj stanovnika neznatano  je veći u odnosu na prije rata, a administracija  povećana za više od duplo. Nesmijemo ni računati koliko bi danas općinska administracija imala uposlenika sa Sudom, Poreznom upravom i drugim službama.

Prije rata u Hadžićima je radilo više od 6.500 radnika, cvjetala  je privreda, dok su danas uništeni  velikI  gigantI  poput DI“ Bjelašnica“, GP „ Ingrap“  i drugi  kolektivi. Samo u „Bjelašnici“ i „Ingrapu“ izgubljeno je čak 1.200 radnih mjesta. Pitamo se zašto će nam toliko administracija?

Iako  je prema odluci  viših  organa  Federacije i Skupštine KS  zabranjeno  primanje novih činovnika, to je, kao i mnogo drugo, samo mrtvo slovno na papiru. Načelnik Općine Hadžići i ove godine raspisuje konkurse, prima nove radnika. Jer sada će izbori, treba realizovati obećana radna mjesta...Još više napumpati administraciju.

 „SVE TE  VODE NE MOGU OPRATI, NISI ČLAN STRANKE“

Naravno u pitanju su samo  kadrovi SDA, a raspisani konkursi  puka farmalnost.Govori to i javno saopćenje djevojke, kojoj su odgovorni u Općini Hadžići, nakon isteka roka volontiranja kazali  kakve su joj šanse da bude primljena na raspisani konkurs.

Citiramo: „Sve je  u redu, školska sprema, znanje, marljivost, disciplina na radnom mjestu, ali imaš jednu mrlju, koju ne možeš lahko oprati, jer nisu član stranke...vladajuće, SDA naravno. (Djevojka je bila član BPS „Sefer Halilović“).

Šta je glavni uslov  u općini Hadžići da bi se dobio posao djevojka je obavjestila medije. Za ovo su sve znali i u Agenciji državne službe  FBiH. Treba li govoriti da se sve završilo samo na tome.

 Načelnik Hamdo Ejubović Pravilnik o sistematizaciji radnih mjesta mijenja i kada je trebao primiti  svog savjetnika za informisanja. Mada je na poslovima informisanja  u Općini Hadžići radio čovjek sa  čak 35 godina radnog staža.

ZA RUBRIKU „ VJEROVALI ILI NE“

Kako bi se riješio Remzije Balića, dosadašnjeg radnika sa više od 35 godina staža, koji nije član stranke načelnik Općine Hamdo Ejubović (SDA), iste  2012. godine, kada je  primio  novog radnika, dosadašnjem državnom službeniku na poslovima informisanja daje ocjenu „ne zadovoljava 1, a isto to čini i naredne 2013. Zbog dvije uzastopne negativne ocjene načelnik Ejubović daje mu i otkaz s posla.

Zanimljivo je istaći da je u posljednjih deset godina Remzija Balić imao  visoke ocjene- uspješan. Još je zanimljivija činjenica da je imao povećanje plaće  u 2012. godinu, kada mu načelnik općine daje ocjenu “ne zadovoljava 1“.

Čovjeka nagrađuje povećanjem plaće  za pet odsto, a za tu godinu daje mu ocjenu “ne zadovoljava 1“. Ovakav podatak, kako smo čuli od pravnika nije zabilježen, i bilo bi mu mjesta u rubrici „Vjerovali ili ne“.

Za pomenute dvije godine, 2012. i 2013. kada dobiva negativne ocjene, Balić, kako smo čitali  u štampi, ni minutu nije zakasnio na posao, nije imao bilo kakve sankcije, niti bilo što drugo. Čak šta više, kao što se vidi  u Rješenju, u 2012. godine imao je  čak povećanje plaće za pet odsto. Postupak nadležnih je zaista i više nego čudan. Ovo sve govori o njihovoj bahatosti, da mogu raditi šta hoće, da su iznad zakona, jer su, na žalost,  na vlasti.

Poslove na informisanju načelnik Ejubović daje licima koji uopće nisu u radnom odnosu, što je suprotno zakonu, i da je pravne države za to bi morao odgovarati.

Baliću  je  odmah po prijemu  savjetnika za informisanje  suspendovan pravilnik opisa poslova i radnih zadataka, i pismeno mu je  zabranjeno da prati sjednice Općinskog vijeća, jedinom u  zgradi Općine isključen internet i sve mu se to čak i pismeno dostavilo. Da čovjek ne povjeruje.

Balić  je od tada, kako mu je u dopisu napisao njegov rukovodilac mogao  samo prikupljati materijale  za Bilten kao student prve godine žurnalistike. Međutim, ni to mu nisu dali raditi. Svog državnog službenika na taj način željeli su da kazne, da ga ponize, da mu kažu kako se odnose prema onima koji nisu članovi njihove stranke.

PRIJETNJA ZBOG ISTINE O ZLOČINIMA

Balić je pred izdvanje knjige „Šest logora pakla“, koja je prema recenziji Instituta za istraživanje zločina i Međunarodnog prava Unvrziteta u Sarajevu, otpužnica za zločine na području Općine Hadžići, dobivao anonimna pisma da je ne smije objaviti.

Prijećeno mu je da će biti prebačen na drugo radno mjesto izvan zgrade Općine, izbačen s posla, te imati druge posljedice koje će osjećati do kraja života. Mada je pomenuta knjiga bila završena još 2008. godine, Općina je odbila pomoći u finansiranje, te Balić 2012. godine knjigu  izdaje vlastitim sredstvima, kada  počinje, kako kaže, veliki pakao.

Prije Balića, Općina Hadžići finansirala je knjigu “Svjedoci istine“  autora Vahida Alađuza, po kojoj su civili i logoraši poginuli kao pripadnici teritorijalne odbrane, što je drugoj strani, prilikom suđenja, bila najbolja odbrana. Mada je na Općinskom vijeća donesen zaključak da se sve greške isprave i štampa nova to ni do danas nije urađena jer za to, kako se kaže u odgovoru na vječničko pitanje, nema para. Alađuz je za dosadašnji rad dobio desetine hiljada maraka, dok se Balić za istinu o stradanju logoraša kažnjava, i Općina odbija pomoći u izdavanju  knjige, u kojoj je napisana istina  o stradanju građana Hadžića.

MOBING „ PRAZNE STOLICE“

Kao što se vidi iz priložene dokumentacije Balići je mogao samo dolaziti i dolaziti na posao, što govori i njegov dopis rukovodiocu, da mjesecima samo sjedi, te moli predpostavljenog da mu da bilo šta da radi, jer je sjedenje i mobing „prazne stolice“  najgora vrsta mobinga.

Bilten  Općine, kako se vidi iz impresuma, suprtno svim zakonima, posebno zakona o državnoj službi, radili su drugi, koji nisu uposlenici Općine.

Iz impresuma Biltena broj 22, piše da su pored Adnana Čole, uposlenika općine Hadžići bilten pripremao Amar Helač, ( sin aktiviste SDA, koji uopće nije zaposlen u općini Hadžići, što je suprotno zakonu ). Pod rubrikom foto u impresumu Biltena potpisuju se i Mehmed Skopjak, koji, također nije uposlenik općine Hadžići, te Ejub Šehić, predsjednik sindikata organa uprave, zaposlen u Civilnoj zaštiti, koji ima zanat metalske struke (škola učenika u privredi).

U impresumu Biltena broj 23 pored Čole, uposlenika Općine piše da je Bilten pripremao Amir Izmirlija, koji također ne radi u općini Hadžići, i tako dalje.

U povodu toga SDP i pismeno  je izrazio  protest  na takav načinu rada nadležnih u općini Hadžići i Baliću dali podršku za rješavanju spora sudskim putem.

Ovakvim postupkom načelnik Općine Hadžići uputio je jasnu poruku svim zaposlenim da moraju i kršiti zakon ako se to od njih traži, jer će ih desiti sudbina  Balića.

BROJNE NEZAKONITOSTI ZA KOJE NIKO NE ODGOVARA

Tako su iz nadležnih  službi prošle godine  vijećnicima dostavili  Odluku o prodaji državnog zemljišta i šume  na Vilovcu u Tarčinu, iako u materijalima za sjednicu Općinskog vijeća nije bilo saglasnosti i odborenja nadležnog ministarsta,  JKP Sarajevo – Šume“, i drugih  saglasnosti. Nažalost, odluka  o prodaji zemljištima Arapima usvojena je većinom glasova.

Dok su u selima inspektori rušili šupe i kokošinjce dotle su dozvolili da se u rijeci Zujevini bespravno, suprotno RP, sagrade objekti. Kasnije je to na Vijeću,  promjenom regulacionog plana, i legalizovano. Tadašnji građevinski inspektori  brzo  su nagrađeni  za savjetnike načelnika općine Hamde Ejubovića. U centra Hadžića mimo regulacionog plana, javne rasprave, odluke Općinskog vijeća,  i drugih obavezujućih odluka , između dvije najveće stabmene zgrade, sagrađena je benzinska pumpa i autopraonica.

U svom javanom saopćenju prošle godine  tražili smo od nadležnih da za  izgubljeni spor za nezakonito oduzimanje zemljišta građanima Donjih Hadžića i troškove postupka od čak 400.000 KM plate  rukovodioci Općina iz svog džepa, a ne iz Budžeta sredstvima građana.

Tražili smo, također, odgovor zašto su građani i vijećnici prevareni kad im je načelnik Ejubović obećao da će se na mjestu nekadašnjeg Radničkog doma graditi Dom kulture, koji je neophodan ovoj općini. Umjesto Doma kulture izgrađena je stambeno-poslovna zgrada. Obećanje načelnika da će investitor stambeno-poslovne zgrade bespravno izgraditi Multimedijalnu salu, bila je još jedna šarena laža.

Mnogo je promašenih investicija poput izgradnje objekta ispod sportskog igrališta kraj osnvone škole.

I danas nam nije jasno kako je kupljenja ledina i smetljište DI Bjelašnica za čak 5,3 miliona, koja je radila punim kapacitetom. Zašto je načelnik Općine čak u materijalu za sjednicu Općinskog vijeća pisao da će KS za to platiti 1,5 milion, da bi samo dan kasnije, poslije održane sjednice poptisao  ugovor sa Bankom da će cjelokupan iznos platiti Općina, čime  su još jednom prevareni i građani i vijećnici – navode iz SDP-a.

 

 

#BiH