Panika i briga zaposlenih u nekim državnim ustanovama i preduzećima izazvana je zbog dopisa nekadašnjih vojnih odsjeka u kojima se obavještavaju o uslovima u slučaju rata, pišu srbijanski mediji, prenosi Patria.
- Bio sam šokiran kada me je šef odjeljenja pozvao i dao mi da potpišem rješenje u kome je navedeno šta sam dužan da uradim ako se zarati – rekao je M. S. koji je zaposlen u jednom od beogradskih zdravstvenih centara i dodao:
– Vojni rok nisam služio niti sam ikada imao veze sa vojskom. Rečeno mi je da papir moram da preuzmem, jer to propisuje zakon.
Iz Ministarstva odbrane Srbije tvrde da podjele rešenja sa navedenim obavezama građana nisu u vezi sa političkom situacijom, niti su najava vanrednog stanja ili priprema za mobilizaciju, već su to uobičajeni poslovi organa zaduženih za obaveze odbrane.
– Dio građana Srbije podliježe radnoj obavezi, što znači da su tokom vanrednog ili ratnog stanja dužni da obavljaju određene zadatke na svojim radnim mjestima – kažu u Ministarstvu odbrane.
– U Srbiji se već dvije godine primjenuje Plan odbrane koji tačno propisuje šta ko treba da radi. Organi Ministarstva odbrane dužni su da ažuriraju spiskove preduzeća i zaposlenih koji su dužni da se odazovu na poziv države.
Inače, zadatak da proizvode robu ili pružaju usluge u slučaju ratnog ili vanrednog stanja ima oko 1.200 privrednih društava u Srbiji, a u slučaju da oružje “progovori”, njihov zadatak će biti snabdijevanje određene vojne jedinice, policije ili drugog subjekta odbrane. Prema ovom dokumentu, svako preduzeće mora imati sopstveni plan snabdijevanja ili pružanja pomoći određenom subjektu odbrane u slučaju rata.
– Razloga za strah nemaju ni momci stariji od 30 godina, koji dobijaju rješenja o prevođenju u rezervni sastav. Pozivi za služenje u rezervi ne treba nikoga da plaše, jer je riječ o zakonskoj obavezi koja se redovno sprovodi. Iako je služenje vojnog roka obustavljeno, svaki građanin ima dva zadatka vezana za odbranu zemlje: da se upiše u vojnu evidenciju (sa 18 godina) i da služi u rezervnom sastavu (počevši od navršene 30. godine života) – kažu u Ministarstvu odbrane.
Oni podsjećaju da zakon predviđa i sankcije za osobe koje se ne odazovu uvođenju u evidenciju ili odbiju služenje u rezervnom sastavu.
Slična situacija dogodila se u Hrvatskoj prošlog mjeseca.