Azem Dervišević Zenga je rođen u Višegradu. Uoči agresije na BiH 1992. radio je na organizovanju i formiranja Patriotske lige u donjem Podrinju. Bio je borac i oficir Armije RBiH do teškog ranjavanja. Nakon toga je otišao na liječenje u SAD i ostao da živi i radi u Bostonu.
U razgovoru za novinsku agenciju Patria, Dervišević koji je predsjednik Kongresa Bošnjaka Svijeta (KBS) govori o djelovanju ove organizacije, koliko dijaspora pomaže BiH, te koji su ciljevi KBS.
PATRIA: U julu mjesecu ste u Bosni i Hercegovini održali Dane Kongresa Bošnjaka Svijeta (KBS). Izabrani ste za predsjednika organizacije.
DERVIŠEVIĆ: Trebam naglasiti da je 150 delegata KBS-a izabralo za potpredsjednika organizacije Ahmeta Sejdića. KBS je daleko od politike i pokušava djelovati isključivo kao bošnjačka organizacija koja povezuje u jedinstvenu mrežu domovinu i dijasporu. Svoju manifestaciju smo nazvali “Dani kongresa Bošnjaka Svijeta u BiH 11. – 18. juli 2016”. Simbolično smo aktivnosti počeli 11. jula, posjetom Memorijalnom centru Potočari, a završili 18. jula posjetom Domu za nezbrinutu djecu na Bjelavama. Time smo poslali poruku bh. javnosti da Kongres Bošnjaka Svijeta ne zaboravlja šta nam se desilo ali i ne želi da buduće generacije imaju kompleks žrtve, nego da krenu u život, prema znanju i istini, ponosni, snažni dostojanstveni na ono što jesu. Nismo ograničeni u svom djelovanju.
Na skupu u Sarajevu okupili smo najveće bošnjačke intelektualce, od dr. Ferida Muhića do Abdulaha Sidrana, dr. Suada Arnautovića, okupljamo brojne asocijacija Bošnjaka širom svijeta, uz nas je velika bh. Asocijacija u Australiji sa Safetom Alispahićem na čelu. Uz nas su Mustafa Hajrić iz Njemačke, Dževad Mešan iz Norveške, Džemail Hot, Mujko Erović i Suad Tica iz SAD, pisac i publicist Nihad Krupić, koji KBS predstavlja u medijima, te desetine drugih uglednih Bošnjaka širom svijeta, koji svoj posao rade izuzetno i koji su cijenjeni u svojim sredinama.
Pomagat ćemo i promovirati izdavačku djelatnost. Ove godine smo izdali prvu KBS-ovu knjigu “Pregled historije Bosne” uglednog autora prof. dr. Envera Imamovića. Idemo u brojne projekte, a među njima je je jedan vrlo značajan u saradnji sa akademikom Abdulahom Sidranom.
PATRIA: Kako djeluje KBS?
DERVIŠEVIĆ: Mi smo prvenstveno osnovali organizaciju da onemogućimo konstantno negiranje ljudskih prava protjeranih, da zaustavimo podjele naše jedine domovine i nepravde koja se i dalje čine nad našim narodom i nad našom državom. Mi hoćemo Bosnu i Hercegovinu kao normalnu građansku, demokratsku, neovisnu i suverenu državu. Imamo samo jednu obavezu da Bosnu i Hercegovinu sačuvamo od nestanka. Naši preci su nam je ostavili na čuvanje i mi smo se zavjetom obavezali na to. KBS je organizacija koja se zalaže sa sveopći razvoj i napredak Bošnjaka na globalnom nivou, jačanje nacionalne svijesti, boljeg povezivanja i komunikacije svih bošnjačkih organizacija i institucija svijeta sa odgovarajućim institucijama u Bosni i Hercegovini.
Hoćemo promovirati i štititi prava i interese prognanih i raseljenih Bošnjaka, te jačati njihovu poziciju u državama u kojima su autohtoni, manjinski narod. Mi smo neprofitna, nevladina, nestranačka i autonomna organizacija Bošnjaka nastanjenih u BiH i širom svijeta. Članovi KBS-a dolaze iz oko 22 države svijeta i veliki dio naših članova je u Bosni i Hercegovini, kao i značajan broj članova odbora KBS-a. Specifični projekti koje smo već pokrenuli ili planiramo pokrenuti su: Zaštita i korištenje bošnjačkog grunta.
Radimo na izradi baze podataka o svim bošnjačkim instititucijama /organizacijama u svijetu koje podržavaju KBS i žele djelovati sa nama. Radimo na uspostavi globalne poslovne asocijacija. Aktivno radimo da što veći broj naših građana u dijaspori učestvuje na izborima u BiH i isto tako na svim izborima u državama u kojima žive ako na to imaju pravo. Ovo je već pokazalo rezultat, jer se za oktobarske izbore u BiH prijavilo duplo više naših građana u dijaspori nego na prethodnim izborima. Želimo dati podršku povratku prognanih Bošnjaka kroz podršku biznisu. Želimo biti neodvojiv dio uspješne budućnosti BiH.
PATRIA: Vaše članstvo se za kratko vrijeme udvostručilo. Ko su ljudi koji pristupaju KBS-u?
DERVIŠEVIĆ: Pojačali smo broj naših aktivnosti, medijski snažno djelujemo, ostvarili smo kvalitetnu saradnju sa našim akademicima u nekim od projekata KBS-a, pa je sve to razlog povećanja članstva u BiH i u drugim državama svijeta, a naročito u Australiji. Jedan od razloga omasovljenja KBS-a je veliki broj aktivista iz Kanade, Australije, SAD i Evrope, te veliki broj iz BiH.
U našim redovima imamo značajan broj dobitnika najvećeg ratnog priznanja “Zlatni ljiljan”. Primarni cilj je da Bošnjaci budu dobro uvezani i organizovani u cijelom svijetu i imaju čvrstu vezu sa domovinom. Želimo prije svega sarađivati sa svim organizacijama sličnim nama i aktivistima koji se zalažu za iste ili slične ciljeve.
Sigurno je da više uvezanih organizacija može raditi mnogo efikasnije. Kroz naš ured u Sarajevu koji se nalazi u ul. Maršala Tita br. 7 i značajnim brojem članova u BiH smo stekli dobar preduslov za čvršće povezivanje naših članova iz dijaspore sa domovinom.
PATRIA: Kako ste povezani kao organizacija?
DERVIŠEVIĆ: Imali smo nedavno jedan vanredan slučaj, gdje smo se uvjerili da za manje od 24 sata možemo mobilisati čitavo naše članstvo u svijetu, od daleke Australije do zapadne obale Sjeverne Amerike. Pokazali smo da možemo odmah biti spremni da damo značajnu podršku našoj domovini i onima čija se prava pokušavaju stalno ugroziti.
Naša želja je da ovu globalnu snagu prvenstveno iskoristimo za dobro naše domovine i svih građana koji žive u njoj i žele suživot. Ako u Bosni ne bude suživota i tolerancije, onda sigurno neće biti dobra za bilo kojeg građanina koji živi u BiH. Mi ćemo sve učiniti da budemo glas mira, razuma i svojim radom i aktivnostima pokazati da smo za suživot sa drugim narodima i građanima.
Za sebe i našu domovinu ne želimo ništa što ne bi željeli i drugima. Ali, nećemo pristati ni ništa manje od toga i spremni smo istrajati u našoj borbi za pravo i ravnopravnost za sve naše građane i našu uspješnu i snažnu domovinu BiH.
PATRIA: Kako KBS danas tumači stanje u BiH i stalne napade na suverenitet BiH?
DERVIŠEVIĆ: Ništa nema iznenađujuće u stalnim provokacijama i nasrtajima na integritet i suverenitet BiH. To nikada neće prestati. Jedan je i jedini naš odgovor: da se očuva jedinstvena i nedjeljiva Bosna i Hercegovina. A to mogu dobro organizovani i uvezani građani BiH. Nismo ograničeni na Bošnjake. Ko je patriota taj je ‘naš čovjek’.
Naša organizovanost, povezanost i spremnost da pod svaku cijenu očuvamo jedinstvenu i nedjeljivu Bosnu i Hercegovinu je jedina garancija ne samo njenog opstanka, već unutrašnje sigurnosti i ravnopravnosti za sve njene narode i građane. Mi u našoj borbi za očuvanje domovine i prava bošnjačkog naroda nećemo i ne smijemo nikada ugroziti prava drugih naroda i građana.
To smo pokazali u najbrutalnijoj agresiji na našu domovinu i nakon genocida nad našim narodom od 1992. do 1995. godine. Dok su brutalno ubijali i protjerivali Bošnjake sa teritorija koje nije kontrolisala Armija RBiH i dok se rušilo sve ono što je sveto bošnjačkom narodu, u gradovima pod kontrolom Armije RBiH su se čuvali suživot kao i vjerski objekti drugih religija.
PATRIA: Kako dijaspora i vaš KBS može pomoći BiH? Kakvi su vaši uticaji u državama gdje živite?
DERVIŠEVIĆ: Dijaspora već pomaže mnogo domovini ali ta pomoć može biti višestruko veća. Mnogi Bošnjaci i Bosanci u dijaspori su stekli značajan kapital, visoka obrazovanja i uspostavili jake poslovne veze u državama u kojima trenutno žive. Većina nas je spremna uložiti dio svog kapitala i znanja u ekonomski boljitak naše domovine. Mi radimo na tome da povežemo poslovne ljude u domovini sa onima u dijaspori i da se značajno poveća finansijski doprinos dijaspore kroz investicije i otvaranje biznisa.
U SAD, gdje veliki broj naših članova živi i djeluje, aktivisti u zajednicama su veoma cijenjeni, a aktuelni političari uvažavaju njihov rad i podržavaju naše zajednice, te preko naših aktivista daju doprinos raznim projektima koji su od koristi našim građanima u dijaspori i našoj domovini.
Uticaj naše dijaspore se može najbolje vidjeti u SAD gdje trenutno živi najbrojnija BiH dijaspora, ako izuzmemo Tursku u kojoj ima najveći broj građana porjeklom iz BiH. Američki Senat i Kongres, te Kanadski parlament su usvojili Rezoluciju o Srebrenici i zbog lobiranja aktivista naše i sličnih organizacija. Ove godine guverner države Massachusetts u kojoj ja trenutno živim i Senat države su izdali proklamaciju za Dan nezavisnosti BiH.
Sljedeće obilježavanje Dana nezavisnosti BiH će se održati u zgradi State Hause u Bostonu uz tribinu sa temom ekonomska saradnja između firmi iz države Massachusetts i BiH u kojoj će učestvovati Sekretarijat za vanjsku trgovinu Massachussettsa. Veliki broj američkih senatora i kongresmena su članovi kluba prijatelja BiH. Naši članovi su bili najbrojnija NVO organizacija na obilježavanju 20. godina Dejtona i u nedostatku bošnjačkih političara na tom veoma značajnom skupu bili aktivan glas zastupanja interesa naše države i svih građana koji su za suverenu i nedjeljivu BiH.
U SAD SE ZA DAN REGISTRUJE FIRMA, A U BIH TREBA ŠEST MJESECI
PATRIA: Može li, dakle, dijaspora djelovati razvojno i investicijama?
DERVIŠEVIĆ: Tvrdim da je bh. dijaspora najveći investicioni potencijal koji može dati ogroman doprinos ekonomskom razvoju naše domovine. Dosadašnji doprinos BiH dijaspore, iako značajan, je samo mali dio sadašnjeg stvarnog potencijala. Glavni razlog za to je da od 1995. pa do danas najveći broj naših građana u dijaspori mora da se izbori za ličnu ekonomsku egzistenciju, a zatim pomogne svojoj užoj i široj rodbini koja živi u Bosni.
Nakon 20 godina od snalaženja možemo zaključiti da se većina naših građana u dijaspori dobro snašla i da posjeduju značajna finansijska sredstva, obrazovanje i druge faktore koje sam spomenuo, te se mogu usmjeriti na finansijsku pomoć domovini kroz poslovne investicije. Veliki dio nas je u srednjim pedesetim, izveli smo ili ćemo ubrzo izvesti našu djecu u ekonomsku nezavisnost i želimo da dio svog kapitala i znanja uložimo u našu domovinu. Da bi se ovo počelo dešavati mora doći do promjene zakona u domovini.
Ne treba ništa izmišljati, samo se treba ugledati na primjere u ekonomsko uspješnim i razvijenim državama. Ja ću navesti primjer SAD i svoj lični primjer: u SAD za jedan dan registrujem firmu, dok u Bosni zbog administrativnih komplikacija, pribavljanja dokumentacije i sl. za isto mi je trebalo punih 6 mjeseci. To znam jer sam firmu registrovao 2005. godine. Došao sam sa određenim kapitalom koji sam bio spreman da uložim, vremenom i spreman na rizik. Umjesto da završim registraciju u razumnom vremenskom periodu i uložim sredstva i energiju u stvari zbog kojih je firma osnovana, ja sam ih trošio na bezbroj administrativnih procedura. To se mora mijenjati.
NIŠTA NE MOŽEŠ DOBITI AKO SE ZA TO NISI SPREMAN BORITI
PATRIA: Na kraju kakvu poruku poslati domovini i dijaspori?
DERVIŠEVIĆ: Historija nam je pokazala da se ništa ne može dobiti ako se za to nisi spreman boriti, i pod tim ne mislim na oružanu borbu, već na svaki drugi oblik političke borbe za prava i ravnopravnost. Da bi mogli dati značajan doprinos zaštiti integriteta naše domovine i prava Bošnjaka svuda u svijetu, moramo prvo uložiti u sebe, moramo biti ekonomski nezavisni, obrazovani, te da smo moralne i zdrave ličnosti.
Kongres Bošnjaka Svijeta je institucija koju moramo graditi i jačati, jer bez jačanja veza domovine i dijaspore teško se možemo izboriti za ono što nam je svima sveto, a to je jedinstvena i nedjeljiva Bosna i Hercegovina. Mali smo narod, ali ćemo biti veliki i moćni ako se budemo držali zajedno i u domovini i u dijaspori.