Bojan Cvijan, nekadašnji šef Odsjeka za droge u SIPA-i i bivši načelnik kriminalističke policije CJB Istočno Sarajevo, koji je u okviru predmeta Lutka osuđen nepravomoćno na 20 godina zatvora te je odmah upućen u pritvor suspendovan je iz SIPA-e od 1. septembra 2009. godine kada je prvi put uhapšen zajedno sa kriminalnom grupom Darka Eleza po istrazi Specijalnog tužilaštva Srbije, piše bh. novinska agencija Patria.
Cvijanu je tada određen pritvor ali je pušten da se brani sa slobode. U međuvremenu je nastavljao dobivati plaću iz SIPA-e.
- U skladu sa članom 113. stav (1) Zakona o policijskim službenicima Bosne i Hercegovine imenovani je tokom suspenzije primao iznos od 55 % svoje plate – kazali su iz SIPA-e za Patriju.
S obzirom da je Cvijan suspendovan na mjestu šefa Odsjeka unutar SIPA-e njegova plaća sa dodacima je iznosila više od 2.000 KM. To znači da je punih sedam godina dok je bio pod istragom pravosudnih organa i čekao sudski epilog mjesečno primao više od 1.000 KM. Za sedam godina to je u prosjeku 84.000 KM.
Prema Zakonu o policijskim službenicima policijskom službeniku prestaje radni odnos, te automatski gubi status policijskog službenika, u slučaju kada mu za krivično djelo bude izrečena pravosnažna kazna zatvora od šest mjeseci ili teža kazna. To znači da će Cvijan i tokom boravka u zatvoru dobijati plaću, te tek po izricanju pravosnažne presude prestaje i njegov radni odnos u SIPA-i.
Akcija Lutka najopsežniji predmet organiziranog kriminala
Operativni timovi SIPA-e i Tužilaštva BiH, na operaciji „Lutka“, počeli su raditi sredinom 2011. godine u najvećoj tajnosti. Cilj operacije je bio otkrivanje i procesuiranje počinilaca najtežih kaznenih djela i nosilaca organiziranog kriminala u Sarajevu, Istočnom Sarajevu i širom BiH. Osumnjičeni koji su bili meta akcije, sačinjavali su multietničku zločinačku organizaciju, čiji kraci su djelovali u oba bh. entiteta.
U opsežnoj akciji SIPA-e u septembru 2012. uhapšeno je 30 osoba među kojima i Bojan Cvijan.
Sud BiH izrekao je prvostepenu presudu za 13 osoba. Ukupno je izrečeno više od 100 godina zatvora. Ovo je najopsežniji predmet organiziranog kriminala ikada procesuiran u Bosni i Hercegovini, pa čak i regionu. Tokom suđenja priloženo je više stotina materijalnih dokaza. Optužnica je podignuta 2013. godine te je obuhvatila 32 osobe, čime je postala najveća optužnica u predmetu organiziranog kriminala ikada procesuirana u pravosuđu na području BiH, pa i regije Zapadnog Balkana. Među 32 optužena, njih trojica bili su policijski službenici, pa je ovom akcijom zadan odlučan udarac nezakonitom ponašanju u policijskim strukturama.
U ovom predmetu rasvijetljeno je ukupno šest, godinama nerazjašnjenih ubistava i pokušaja ubistava, počinjenih u maniru mafijaških likvidacija, u oružanim zasjedama, tzv. „sačekušama“ ili daljinskim aktiviranjem eksplozivnih naprava na području Sarajeva i Istočnog Sarajeva, koje su unijele strah i nesigurnost među građane.
Pregled krivičnih djela u predmetu „Lutka“
- Teško ubistvo Vladimira Mačara, na Palama, u mjesecu januaru 2008. godine, putem eksplozivne naprave namontirane na ranije ukradeno vozilo. Ovom prilikom ubijen je Vladimir Mačar, smrtno je stradala još jedna osoba, Milan Vlaškić, a teško je ranjen slučajni prolaznik Rade Magazin, koji je od povred preminuo, a više osoba je ranjeno.
- Teško ubistvo Borisa Govedarice, počinjeno u mjesecu avgustu 2007. godine, kod tržnog centra u Lukavici. Ubistvo je izvršeno pucanjem iz automatskog oružja, odnosno iz dvije strojnice, u žrtvu sa više od 15 metaka, što je dovelo do trenutne smrti. Ubistvo je izvršeno na raskrsnici u prometnoj ulici čime je izazvana velika opasnost za sigurnost građana.
- Teško ubistvo Zorana Goluba u mjesecu avgustu 2008. godine, u caffeu "Sport“ u Istočnom Sarajevu. Navedeni je ubijen u ugostiteljskom objektu, gdje je na njega iz dvije strojnice ispaljeno više od 40 metaka, čime je osim ubistva, izazvana velika opasnost po živote svih prisutnih osoba.
- Izdvojeni predmet protiv Mladena Ždrale, odnosio se na trostruko ubistvo u naselju Vraca, u mjesecu novembru 2005. godine, kada su ubijeni Milorad Todorović, Radomir Janković i Esad Šenderović, a ranjen Murat Komarica. Mladen Ždrale osuđen je pravomoćno za pomaganje u ovom zločinu na 15 godina zatvora, a prema prikupljenim dokazima, izvršitelj ubistva bio je Boris Govedarica, koji je ubijen 2007. godine u Istočnom Sarajevu.
- Dogovor, planiranje i dva pokušaja ubojstva Đorđa Ždrale, počinjena tokom 2006. godine na području Istočnog Sarajeva, pucanjem iz vatrenog oružja na Đorđa Ždralu, koji je prilikom prvog pokušaja ubistva teško ranjen sa više hitaca iz vatrenog oružja.
- Pljačku transporta novca Privredne banke Sarajevo, u iznosu od 2,2 miliona eura (oko 4,4 miliona KM), koja je počinjena u naselju Nedžarići u Sarajevu, u mjesecu junu 2006. godine, kada je opljačkano vozilo kojim je novac prevožen na Aerodrom.
- Pljačku transporta novca Pavlović International banke iz Bijeljine, koja je počinjena u mjesecu avgustu 2005. godine, na području Han Pijeska, presretanjem vozila koje je prevozilo novac, kada je otuđeno oko 1,8 miliona KM.
- Pokušaj pljačke novca iz Nove banke a.d. Bijeljina, poslovnice u Istočnom Sarajevu, u mjesecu novembru 2005. godine, u iznosu od oko 2,2 miliona KM, kada su zaštitari koji su prevozili novac, nakon što je na njih pucano, upotrijebili naoružanje i u razmjeni vatre ranili pljačkaše, nakon čega su pljačkaši pobjegli u pravcu Sarajeva.
- Pljačku oko 670.000 KM, iz Pošte 2 u Sarajevu, u mjesecu junu 2009. godine, kada je u oružanoj pljački otuđen novac pošte, te su se počinitelji udaljili kombijem, koji su nakon toga zapalili.
Sud BiH osim Cvijana je osudio Muhameda Ramića na osam godina zatvora, Ljubišu Lalovića na pet godina i deset mjeseci, Marka Krajišnika na 18 godina, Dejana Vukosavljevića na četiri, Nermina Tahirovića na tri, Elviru Kajević na dvije, Adnana Kajevića na pet godina i deset mjeseci, Elvisa Zlatića na tri godine, Dragana Obućinu na osam, Vladimira Parađinu na osam, Anesa Kurbegovića na 15 godina, te Mladena Mičića na godinu zatvora. Optužbi su oslobođeni Dragan Jevtović, Mehmed Kajevići i Benjamin Halilović.
Sud je naložio da grupa plati sudske troškove kao i odštetu Privrednoj i Pavlović banci, te BH Pošti.