Članak

Dva lica i dva naličja BiH u svjetskim medijima: Zemlja fascinantne ljepote i političkog apsurda

Neustavni referendum u RS o 9. januaru održan u nedjelju 25. septembra u drugi plan potisnuo je lijepu stranu BiH, a izbacio na površinu realnost bh. politike.

Surova realnost BiH vrlo slikovito prikazana je proteklog vikenda, kada je zbog dva sasvim različita i neuporediva događaja punila stranice svjetskih medija, piše novinska agencija Patria.  

Prvo je u subotu, po ko zna koji put, hercegovački dragulj Mostar bio u središtu pažnje gdje je održano Svjetsko prvenstvo Red Bull Cliff Diving, a svoje umijeće pokazali su najbolji svjetski skakači. Više od 20.000 ljudi ispunilo je obale Neretve, a fascinantni prizori obišli planetu.

Ovaj događaj prošao je bez ijednog incidenta, a brojni turisti otišli su s najljepšim uspomenama i osmijehom na licu iz Mostara. Istog onog Mostara u kojem po drugi put u osam godina neće biti lokalnih izbora, u kojem je građanima oduzeto osnovno demokratsko pravo.

Neustavni referendum u RS o 9. januaru održan u nedjelju 25. septembra u drugi plan potisnuo je lijepu stranu BiH, a izbacio na površinu realnost bh. politike. Najcrnji scenariji smjenjivali su se u regionalnim i svjetskim medijima. Bit će rata, neće biti rata. Podijelit će se BiH, neće se podijeliti.

Referendum u RS nije donio ništa dobro BiH, osim oštre retorike sa svih strana, prijetnji, čime je uzdrman pravosudni sistem i ustavni poredak države.

S obzirom na trenutnu situaciju nameće se jasno pitanje: Šta će biti dalje sa BiH?

Dan poslije referenduma u analizi Stratfora, vodećoj geopolitičkoj paltformi, navodi se da duboko ukorijenjene etničke napetosti u BiH nisu riješene.

- U ovom trenutku, rašireni nemiri u zemlji čine se malo vjerovatnim, ali izolirane epizode nasilja ne mogu se isključiti – stoji u analizi Stratfora.

Politički analitičar Adnan Huskić za Patriju pojašnjava da će se trenutna situacija u BiH odraziti i na investicije.

- Bilo kome ozbiljnom, ko ima novac, ne pada napamet da dođe u BiH u situaciji kada vi ne znate već sutra šta ćete imati u smislu pravne izvjesnosti. U ovakvim uslovima niko ne želi ući u državu za koju ne znate hoće li je biti ili neće biti, dakle u kojoj se postavlja pitanje egzistencije same države, kazao je Huskić.

O stvarnim implikacijama referenduma na BiH i ekonomsku situaciju u ionako osiromašenoj zemlji  Huskić smatra da se niko ne može precizno izjasniti.  

- Nemamo analitičke mogućnosti da procijenimo šta su stvarne štete ovoga pa da to možemo kvantificirati. Ali propustilo se puno – kaže Huskić.

Pojašnjava da se političari pozivaju na investicije i razvoj ekonomije a u isto vrijeme bave se ovakvim pitanjima. On je mišljenja da evropski put BiH nije ugrožen, ali da EU potpuno ignoriše ovu situaciju.

- Oni nemaju elemenata, nemaju konkretnih mehanizama kojim bi se uhvatili ukoštac s ovom situacijom, niti su na to spremni. Oni ne žele da rješavaju bh. probleme, već žele da BiH bude jedna od normalnih država koja stremi ka EU, gdje možete vršiti pritisak na političke elite kroz uslovljavanje. Vi želite postati članica? Vi morate da uradite ovo. Političke elite ne rade ono što je refleksija želja stanovništva – kaže Huskić te dodaje da su izbori prilika da kažemo „NE“ takvoj politici.

#BiH