U Bosni i Hercegovini mora pasti mrtva glava da bismo čuli iskreno šta to izvršna vlast misli o radu pojdinih agencija ili institucija, piše Patria.
Tako nam jučer premijer KS Elmedin Konaković poruči da nisu zadovoljni radom policije, da su oni kao Vlada ispoštovali sve zahtjeve, ali opet nema značajnijih rezultata. Pitanje je zašto se o ovome ne govori prije gašenja života mladih i nedužnih ljudi. Zato se odgovornost za narušenu sigurnosnu situaciju mora tražiti po vertikali, jer iza kompletnog nerada komesara policije KS Vahida Ćosića stoji i sama Vlada KS.
Kada neko od izabranih predstavnika zakonodavne vlasti progovori na parlamentima o gorućim problemima, vlasti to opisuju kao populizam, ne želeći prihvatiti inicijative, jer opozicioni polsanici mogu samo pričati, a njihove kolege iz pozicije to shvate na način „na jedno uho uđe, na drugo izađe“.
Tako je još prošle godine u julu poslanik Socijaldemokratske partije BiH u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Saša Magazinović upozoravao da svakodnevne vijesti o saobraćajnim nesrećama s tragičnim ishodom gdje je nerijetko razlog obijesna ili vožnja pod uticajem alkohola, droga i slično, moraju biti povod Vijeću ministara za ozbiljnu reformu zakona.
Magazinović je isticao da postoje brojna iskustva u zemljama regije, ali i EU na koji način je smanjen broj potencijalnih ubica na cesti, ali do danas niko ništa konkretno nije poduzeo.
- Moraju se uvesti rigorozne kazne, ali i postići društveni koncenzus da je vrijeme da se svi zajedno obračunamo sa onima koji iz obijesti ugrožavaju živote ostalih učesnika u saobraćaju, a vrlo često čak i slučajnih prolaznika. Maksimalne kazne za vožnju pod uticajem alkohola se kreću od 3.600 eura u Austriji do 11.000 eura u Belgiji, što je višestruko više nego kod nas. Prema mišljenju eksperata pokazalo se da velike kazne i te kako daju rezultate. Uz to se primjenjuju i druge sankcije uključujući i zatvorske, također mnogo strožije nego u BiH – navodio je tada Magazinović.
Po njegovim riječima, vrijeme za analize i razmišljanje je isteklo i "mora se brzo reagovati, jer svakodnevno svjedočimo bespotrebno izgubljenim životima".
- Rješenja postoje u EU kojoj težimo, ali i regiji. Ukoliko Vijeće ministara ne predloži izmjene zakona i drastično pooštravanje kazni za najteže prekršaje, izmjene zakona će predložiti poslanici u saradnji s velikim brojem građana zainteresovanih da se ovaj značajan problem riješi – upozoravao je Magazinović.
Ali, sve je ostalo na tome, jer vlasti u BiH nemaju sluha. Sada pričaju o neuspjelim tenderima, složenoj birokratiji, žalbama....o tome kako ne radi dobro policija, komesar, sudovi, tužilaštva, a još niko nema toliko moralne odgovornosti da kažu i priznaju da su oni ti koji uspostavljaju takav sistem.