Članak

Broj krivičnih djela raste, istrage se zataškavaju: Udri zakonom po sirotinji, odabrani su zaštićeni

Posljednje četiri godine Sarajevo je potreslo nekoliko ubistava. Najveći broj njih nisu rasvjetljena do danas. Nijedan visokopozicinirani policijski službenik u MUP-u Kantona Sarajevo nije smijenjen i

Posljednje četiri godine Sarajevo je potreslo nekoliko ubistava. Najveći broj njih nisu rasvijetljena do danas. Nijedan visokopozicinirani policijski službenik u MUP-u Kantona Sarajevo nije smijenjen ili dao ostavku zbog narušene sigurnosne situacije u gradu, neriješenih slučajeva ubistava, pljački, razbojništava..., piše novinska agencija Patria.  

Građani Sarajeva su u strahu. Dr. Goran Kovačević, međunarodni stručnjak iz oblasti sigurnosti, koji predaje na Fakultetu za kriminalistiku u Sarajevu, smatra da se ubistva u Sarajevu više ne mogu tretirati kao slučajavi, već kao stanje u kojem žive stanovnici glavnog grada BiH.

Semir Rastoder ubio je početkom aprila 2014. godine u sarajevskom naselju Nedžarići Havu Šljivić-Dovadžija, nakon što je na nju automobilom naletio velikom brzinom. Za to je osuđen na 5,5 godina zatvora, ali kazna još nije postala pravosnažna, a Rastoder se još šeta ulicama Sarajeva.

U februaru 2016. godine u Sarajevu je ubijen mladić Dženan Memić. Do sada je u javnost isplivalo niz nepravilnosti i kontroverzi koje su napravili u MUP-u i Tužilaštvu KS. Optužnica je podignuta protiv Ljube i Bekrije Seferovića, ali ni Dženanov otac Muriz Memić, a ni javnost ne vjeruju u rezultate istrage koja je vođena, a sada i sudskog postupka. 

Kerim Mudželet u junu 2015. automobilom je naletio na Jelenu Opričić ispred zgrade Predsjedništva BiH, koja je nakon toga podlegla. Jedna osoba je teže povrijeđena. Uzrok ove nesreće također je divljanje automobilom u centru Sarajeva.

Sanjin Sefić usmrtio je u ponedjeljak dvije studentice Selmu Agić i Editu Malkoč, vozeći kroz grad 100 kilometara na sat. Iako je identitet Sefića bio poznat samo sat vremena nakon ubistva, uspio je pobjeći u Srbiju i to sutradan ujutro, samo devet sati nakon tragedije.

Istu noć kada su kod Zemaljskog muzeja stradale studentice, mučki je u sarajevskom naselju Hrasno ubijen Mladen Ambrožić. U vezu sa njegovom smrću dovode se trojica mladića rođena 1994., 1995. i 1997. godine.

Broj policajaca na ulicama Kantona Sarajevo raste, ali raste i broj krivičnih djela, pokazuju statistike. MUP KS je u 2014. godini primio 148 mladih policajaca, a krajem prošle godine još 129 policajaca.

Policijski komesar Vahid Ćosić izjavio je da to znači da će i građani Kantona Sarajevo biti sigurniji. Isti onaj Vahid Ćosić koji se pobrinuo da u martu ove godine bude zataškana saobraćajna nesreća koju je skrivio njegov sin Kenan.

Vozeći oko 120 kilometara na sat u centru Sarajeva, Kenan Ćosić je udario u drugi automobil i teško povrijedio tri osobe. Policija, kojoj je nadređeni Vahid Ćosić nije u ovom slučaju postupila po zakonu, niti je urađen obavezni test na droge i alkohol.

Postupila je po šefovom naređenju, automobil je brzo uklonjen sa mjesta nesreće, nikakvih informacija za medije.

Također, na službenoj stranici MUP-a KS u periodu od 24. do 28. marta nije postavljen izvještaj o ovoj saobraćajnoj nesreći. Čak su mediji pisali da je mlađi Ćosić vozio službeni automobil, što komesar do danas nije demantovao.  

Krajem avgusta ove godine provaljeno je u prostorije PU Novo Sarajevo, tačnije u kancelariju komandira Asima Merdanića. Razvaljene su sve brave na ladicama i sefovima, a odnesena je nezvanične su informacije dokumentacija i službeni pištolj.

Tada su iz MUP-a KS pojasnili da su „krive higijeničarke koje su tokom detaljnog čišćenja kancelarije oštetile brave!?“.

I šta drugo nego zapitati se, da li policija u Kantonu Sarajevo kažnjava samo one koji nemaju nikoga i koji su ničiji sinovi, te da li to zakon vrijedi isključivo za sirotinju a odabrani su iznad zakona.  

Porast broja krivičnih djela

Izvještaji Tužilaštva Kantona Sarajevo pokazuju posve drugačiju priču o stanju (ne)sigurnosti od onoga koje nam iz MUP-a preko svog glasnogovornika Irfana Nefića svakodnevno serviraju.  

Broj krivičnih djela na području KS, samo po nepoznatom počinitelju je u porastu još od 2011. godine.

U 2014. godini zabilježeno je više od 10.200 ovakvih krivičnih djela u KS, što je za oko 1.000 više nego godinu ranije. U prvih šest mjeseci 2015. godine također je zabilježen veliki broj krivičnih djela po nepoznatom počinitelju blizu 5.000.

#BiH