Članak

Bh. reprezentativac Salko Pašić: Okruženi smo vaterpolo silama i to je naša velika šansa

Bosna i Hercegovina je krenula na svoj put prema vrhu svjetskog vaterpola. Povijest je nedavno napisana prvim nastupom naše reprezentacije. Salko Pašić (23) je vaterpolista “VK Mladosti“ i reprezentat

Bosna i Hercegovina je krenula na svoj put prema vrhu svjetskog vaterpola. Povijest je nedavno napisana prvim nastupom naše reprezentacije. Salko Pašić (23) je vaterpolista “VK Mladost“ i reprezentativac Bosne i Hercegovine. Svoj put uspjeha je gradio godinama i postao jedan od perspektivnijih mladih bh. sportista.   

PATRIA: Otkuda se javila ljubav prema vaterpolu?

PAŠIĆ: Ljubav prema vaterpolu se javila u jednom malom mjestu u Dalmaciji. Tamo sam provodio ljeta i za vrijeme tih ljetovanja sa porodicom gledao kako stariji momci igraju vaterpolo. 

PATRIA: Igraš za “VK Mladost“. Na kojoj poziciji?  

PAŠIĆ: U Sarajevu sam igrao za GKVS (Gradski klub vodenih sportova Sarajevo), a nakon toga prešao u “VK Mladost“. Igram centralnog napadača ili takozvano sidro. 

PATRIA: Kako si se osjećao kada si dobio priliku da nastupiš za reprezentaciju Bosne i Hercegovine?  

PAŠIĆ: Osjećaj je bio fenomenalan kad znaš da si postao dio sportske historije svoje države. 

PATRIA: Perfektnim šraubom si dao svoj prvi go za reprezentaciju BiH protiv Crvene zvezde? Kakav je bio osjećaj?

PAŠIĆ: Igrali smo protiv evropskog prvaka iz 2013. godine. Bio je izuzetan trenutak kad sam dao atraktivan gol takvom protivniku, koji je bio i prvi moj gol za BiH. Bio sam sretan i ponosan na sebe.   

PATRIA: Ovo je region koji vlada svijetom vaterpola: Hrvatska, Crna Gora, Srbija.  Kakvu vidiš perspektivu bosanskohercegovačkog vaterpola?   

PAŠIĆ: Veliku ulogu u tome igrat će mediji. Šteta je što u javnosti nije na adekvatan način propraćen prvi nastup naše reprezentacije. Okruženi smo vaterpolo silama. Tu je naša ogromna šansa. Moramo uzimati od njih sve ono najbolje. Potreban je vrhunski rad na fizičkoj spremi, a treneri znaju kako prenijeti vaterpolo znanje na igrače. Kad se te stvari poslože može se postići puno. Naravno uz odgovarajuću podršku države. 

PATRIA: Koliko je potrebno ulagati za ozbiljan razvoj ovakvog  sporta? 

PAŠIĆ: Ja igram vaterpolo i ne zalazim u tu financijsku problematiku. Potrebno je imati stabilan klub, a znamo da bez novca to ne ide.  

PATRIA: U Bosni i Hercegovini se nedavno oformilo desetak novih vaterpolo klubova. Možemo reći da je vaterpolo u Sarajevu gotovo preko noći postao prilično popularan sport među mladima. U poređenju sa Sarajevom, kakva je situacija sa drugim gradovima Bosne i Hercegovine? 

PAŠIĆ: Vaterpolo je privukao mnogo djece. Plivanje je odlično za djecu u razvoju, a kroz godinu-dvije treba odrediti da li ćeš nastaviti plivati ili igrati vaterpolo. Vaterpolo klub iz Neuma je u vrhu našeg vaterpola. Ljudi s mora znaju šta je to i žive za taj sport. Nadmeću se sa klubovima iz Hrvatske, što mnogo pomaže njihovom kvalitetu. Banja Luka ima dva bazena. Tamo su uslovi bolji nego u Sarajevu. Ovdje imamo samo jedan bazen koji je po cijeli dan zakupljen od plivačkih klubova, raznih rekreacija itd. Banja Luka ima skoro uvijek cijelo plivalište na raspolaganju i trening sportista, dok sarajevski klubovi uglavnom imaju treninge na trećini bazena, što je malo. Mislim da trenutno “VK Banja Luka“ ima najbolje mlade naraštaje u BiH, što pokazuje i na turnirima.  

Za vaterpolo je potrebno ogromno strpljenje

PATRIA: Šta trebaju znati oni koji se žele baviti vaterpolom? 

PAŠIĆ: Treba voljeti plivanje. Ostalo će sve doći radom i treningom. Moraš živjeti zdrav život. Kao i u svakom sportu poštuješ trenera i svoje timske kolege. Imao sam drugove s kojima sam provodio vrijeme van plivališta. Ali smo u bazenu suparnici i tada igra svako za svoj klub. Vaterpolo je sport u kojem se najviše poštuje sudijska odluka. Neumjesni komentari sucu se kažnjavaju isključenjem. Uz svu borbu sa vodom, sa protivnikom, sa pritiskom publike, želju za golom, ti moraš da imaš ogromno strpljenje. I da ništa ne komentarišeš po pitanju suđenja, iako sudac zna ponekad pogriješiti. Sport u vodi je surov i dosta energičan, pa sudac i ne može uvijek sve vidjeti. 

PATRIA: Koliko dnevno treniraš? 

PAŠIĆ: Treniram jednom ili dva puta dnevno. Zavisi da li mi je po rasporedu teretana ili ne. Obično sam ujutro u teretani, a navečer na plivalištu. 

Život je sport

PATRIA: Kako bi motivirao mlade ljude da se bave vaterpolom? 

PAŠIĆ: Sport sam po sebi donosi mnogo toga dobrog. Život je sport, jer izgubio ili pobijedio trebaš to dostojanstveno prihvatiti. A onada se potruditi da idući put budeš bolji. 

#Sport