Današnja sjednica Centralne izborne komisije BiH prekinuta je svađom članova Branka Petrića i Suada Arnautovića zbog Srebrenice.
Petrić je služeći se birokratskim začkoljicama, izvršio pritisak na predsjednika CIK-a Ahmeta Šantića koji je napravio presedan prvi put od 2001. godine. U proceduru odlučivanja stavio je prosljeđivanje žalbi političkih subjekata Apelacionom vijeću Suda BiH, piše novinska agencija Patria.
Svi dosadašnji predsjednici CIK-a su sve žalbe uz mišljenje pravne službe sami potpisivali, bez odlučivanja na Kolegiju ili sjednici ovog tijela, jer je to materija regulisana i jasno definirana Izbornim zakonom BiH.
- Petrić sada nastoji da kaže kako se treba raditi na osnovu Zakona o upravnom postupku, a ne Izbornom zakonu BiH, kako je to bila praksa proteklih 15 godina. Pa i on sam je kada je bio predsjednik CIK-a potpisivao žalbe političkih subjekata i proslijeđivao ih Apelacionom vijeću Suda BiH, kaže Arnautović za NAP.
Petrić je, kako se ne bi „provalilo“ da politički odrađuje samo Srebrenicu, tražio da se i ostalih desetak žalbi vezano za druge općine također stavi u proceduru, te da se o njima glasa na samoj sjednici, što do sada nikada nije rađeno.
CIK čija je uloga „protočnog bojlera“ tako bi blokirao odnosno onemogućio političke subjekte da se žale Apelacionom vijeću Suda BiH.
Kada je riječ o Srebrenici, osim Ćamila Durakovića kao kandidata za načelnika u čije ime je žalbu CIK-u podnio njegov advokat, žalbu su dostavile i sve stranke koje su podržale njegovu kandidaturu- SDA, SBB, SDP, DF i Stranka za BiH.
Podsjećanja radi, Petrić i još tri člana CIK-a glasala su protiv da se prebroji 2.000 glasačkih listića koji su stigli poštom, a koji bi promijenili izborni rezultat u korist Ćamila Durakovića jer se radi u najvećem broju o glasovima Bošnjaka iz dijaspore.
Također, onemogućavanjem da žalbe zbog neregularnosti izbornog procesa u Srebrenici stignu do Apelacionog vijeća Suda BiH, zaustavio bi se proces provjere o kako je navedeno izbornim prevarama i inžinjeringu.
U Srebrenici su glasovi prebrojani na 22 redovna biračka mjesta i ni u jednom od zapisnika Općinske izborne komisije nije bilo primjedbi na izborni proces, što je nemoguće, jer su u ovoj općini glasali ljudi kojima su istekle lične karte prije nekoliko mjeseci. Radi se od 500 do 700 osoba koje žive u Srbiji, ali su birački odbori (jednonacionalni) pustili da glasaju iako su vidjeli da su im lične karte nevažeće.
Glasovi sa ostalih pet biračkih mjesta iz Srebrenice prebrojani su u Glavnom centru za brojanje u Sarajevu, a prebacivanje vreća uslijedilo je nakon što je policija RS upala na biračka mjesta i preuzela kontrolu nad izbornim procesom.
Kada će i da li će uopće žalbe političkih subjekata, među kojima i one vezane za Srebrenicu, doći do Suda BiH ne zna se, jer sve sada ovisi od odluke i potpisa predsjednika CIK-a Ahmeta Šantića.