Članak

Zbog čega probosanske snage ne mogu prihvatiti 9. januar kao dan RS-a

Vlada bh. entiteta Republika Srpska uputila je prijedlog Narodnoj Skuptini RS-a da se 9. januar ubuduće ne obilježava kao vjerski, već samo kao sekularni praznik, piše Patria.

Vlada bh. entiteta Republika Srpska uputila je prijedlog Narodnoj Skuptini RS-a da se 9. januar ubuduće ne obilježava kao vjerski, već samo kao sekularni praznik, piše Patria.

Kolegij NSRS će o ovom prijedlogu raspravljati već u ponedjeljak.

Na ovaj način, smatraju iz Vlade RS, vlasti iz Banja Luke će ispoštovati odluku Ustavnog suda BiH, koji je ranije rekao da obilježavanje 9. januara nije u skladu sa Ustavom BiH, jer vrijeđa osjećanja druga dva naroda u ovom dijelu zemlje.
Ipak, jasno je da probosanski orjentirani građani iz sva tri naroda koji žive u BiH ne mogu biti zadovoljni ni sa ovakom odlukom vlasti iz RS. Jer, i dalje će ostati da se 9. januar 1992. godine obilježava kao dan nastanka RS-a, iako RS nije nastala 9. janaura 1992., već četiri godine kasnije, kada je potpisan Dejtonski mirovni sporazum.

Zbog čega se probosanske snage u BiH protive 9. januaru?

Kada su počeli ratovi na prostoru SFRJ i otcjepljenja Hrvatske i Slovenije, tadašnji predstavnici Srba u Socijalističkoj Republici Bosni i Hercegovini, na čelu sa Radovanom Karadžićem, insistirali su da BiH ostane u sastavu SFR Jugoslavije. Obzirom da Bošnjaci, Hrvati, ali i dobar dio Srba nisu željeli ostati u sastavu SFRJ, poslanici Srpske demokratske stranke (SDS) su krajem te godine formirali Skupštinu srpskog naroda BiH.

Već 9. januara 1992. godine Skupština je na Palama usvojila Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH (12. avgusta je usvojen sadašnji naziv - Republika Srpska) i ustanovila da se taj dan ubuduće obilježava kao dan Republike Srpske. Republika Srpska od tada pa sve do potpisivanja dejtonskog mirovnog sporazuma 1995. godine nije bila ustavna, već apsolutno nepriznata tvorevina.

Praktično, upozoravaju analitičari, vlasti iz Banja Luke proslavom 9. januara sada žele nametnuti tezu da je Bosna i Hercegovina nastala tako što su se u Dejtonu 1995. godine spojile Federacija BiH i Republika Srpska. Takva teza, dodaju, posve je besmislena. Bosna i Hercegovina ima hiljadugodišnju tradiciju, a dva entiteta FBiH i RS su samo njeni sastavni dijelovi, piše Patria.

 

#BiH