Turska je zabranila rad 370 nevladinih udruženja, uključujući dječije i ljudskopravaške organizacije zbog navodne povezanosti s teroristima, objavila je vlada nastavljajući obračun s osumnjičenima za propali vojni udar u julu, prenosi Patria.
Zamjenik premijera Numan Kurtulmus branio je tu mjeru protiv NGO-a koji djeluju diljem zemlje.
"Ne radi se o zatvaranju, nego o suspenziji. Postoje jaki dokazi da su povezani s terorističkim organizacijama", izjavio je.
"Turska se mora boriti protiv terorizma na puno frontova. Pokušavamo očistiti državu od 'gulenista'. Istovremeno se borimo protiv kurdskih militanata i Islamske države", dodao je.
Više od 110.000 ljudi otpušteno je ili suspendirano s posla, a 37.000 uhapšeno nakon neuspjelog udara za koji Ankara optužuje klerika Fetullaha Gulena.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan nazvao je mrežu klerika izbjeglog u SAD "Gullenovom terorističkom organizacijom" i istakao da je dosad neviđeni obračun nužan kako bi se državne institucije očistile od ubačenih elemenata koji žele svrgnuti vlast.
Razmjeri vladinih sigurnosnih mjera zabrinjavaju turske saveznike na Zapadu i strane ulagače.
Udruženja za zaštitu ljudskih prava i opozicione stranke optužuju Erdogana, čiji su politički korijeni u zabranjenoj Islamističkoj stranci, da puč koristi kao izgovor za obračun s disidentima u toj zemlji kandidatkinji za članstvo u EU, piše Index.