Članak

Ministarstvo sačinilo prijedlog Pregleda odbrane: Na stolu Predsjedništva BiH 24. novembra

Dokument „Pregled odbrane“ finaliziran je u Ministarstvu odbrane i bit će dostavljen Predsjedništvu BiH za konačno usvajanje već početkom naredne sedmice, kako bi Predsjedništvo na sjednici 24. novembra moglo razmatrati ovaj prijedlog, potvrdio je za Patriju Sead Jusić, zamjenik ministrice odbrane BiH.

„Pregled odbrane“ ima za cilj ima sveobuhvatnu analizu stanja odbrambenog sektora u BiH te u tom kontekstu definiranje vizije i dugoročnog razvoja OSBiH. Posebno je važan za uknjižbu vojne imovine, što je uvjet za aktiviranje Akcionog plana za članstvo (MAP) u NATO-u te u konačnici pridruživanje ovom savezu.

- Dokument će biti finaliziran, uglavnom je usaglašen u skladu sa zaključcima Predsjedništva BiH. Ono što je Ministarstvo odrbane trebalo uraditi uglavnom je urađeno. Sad je ovo forma tehničke prirode, da se sve uokviri, sve formacije i ono što sadrži taj dokument. Uglavnom prije sjednice Predsjedništva 24. novembra „Pregled odbrane“ će biti upućen prema njima. Ministrica je službeno odsutna, kad se vrati mora potpisati taj akt i ide prema Predsjedništvu već u ponedjeljak ili utorak – kaže Jusić.

Inače, rok za usvajanje ovog dokumenta je 30. novembar, a svaka država na bazi dosadašnjih iskustava i eventualnih prijetnji svakih 5 ili 10 godina radi ovakav dokument. BiH je 2006. godine imala definiranu strukturu OS BiH, raspored smjernica, prijetnje sa kojima se BiH tada suočavala. Danas, 10 godina poslije prijetnje su potpuno drugačije, i na osnovu njih iskazane su potrebe za veličinom i rasporedom OS BiH.

Početkom godine urađen je Pregled odbrane i dostavljen Predsjedništvu BiH od kojeg su naknadno dobili smjernice. Tako je za veličinu OS BiH Predsjedništvo BiH reklo da je to 9.200 pripadnika, pripadnika rezervnog sastava 4.600. Umjesto 63 perspektivne lokacije, rečeno je 57.

- Ne bih komentirao sadržaj, prije nego Predsjedništvo i usvoji taj dokument, jer oni donose konačnu odluku, a Ministarstvo je sačinilo Prijedlog. Iz ranijih zaključaka Predsjedništva se zna o kojim brojkama se govori i da u ovom slučaju nema u odnosu na sadašnju popunu Ministarstva i Oružanih snaga smanjenja. Ima u odnosu na raniju odobrenu popunu, ali ona nije fiskalno pokrivena pa u tom pogledu je nađen neki kompromis na Predsjedništvu i to je 9.200 profesionalnih vojnih lica u OS, 4.500 rezerve...- dodao je Jusić pojašnjavajući da je u okviru ovih brojki urađena struktura.

No, knjiženje vojne imovine ide malo teže, s obzirom na politiku koja dolazi iz manjeg bh. entiteta.

- To je proces koji traje, sada je to pitanje pravobranilaštva, sudova, lokalnih zajednica, političkih odluka.. Imaju tu i imovinsko pravni odnosi, mnogo šta je bilo od JNA i SSNO-a a imovinsko pravno nije riješeno. Mi na prostoru FBiH i u cjelini imamo najmanje 11 lokacija koje imaju ozbiljne probleme za uknjižiti se. Ali je to ono što će se aktivno rješavati u narednom periodu – dodao je Jusić.

Rok za uknjižbu vojne imovine je kraj 2016. godine, ali...

- Imamo mi rokova raznih, ne znam hoćemo li stići. Tehnički neke stvari se ne mogu stići, ali znate i kako stvari stoje na području RS-a – dodao je Jusić.

#BiH