Već 4,5 godine radnici Granita iz Jablanice bez podrške Vlade HNK koja je većinski vlasnik ovog preduzeća i Vlade BiH uspijevaju osigurati poslove unatoč tome što su u stečajnom postupku, piše bh. novinska agencija Patria.
Trenutno rade na poslovima za Srbiju i Sloveniju, a oko 230 radnika prima minimalac. Poručuju da mogu i žele bolje i više, ali nemaju podršku nadležnih.
Nepravomoćna oslobađajuća presuda Suda BiH za Muhameda Marića i njegovu ortačku grupu koja je kupila Granit od Vlade HNK 2004. i pokrenula stečaj dva mjeseca prije raskida kupoprodajnog ugovora 2010. godine dodatno je uznemirila radnike ovog preduzeća.
Marić i još 16 članova bili su optuženi za krivična djela organizovani kriminal, pranje novca, zloupotreba ovlasti, sklapanje štetnog ugovora, lažni stečaj, neplaćanje poreza porezna utaja i prevara, ali su oslobođeni po svim tačkama optužnice ovog mjeseca.
Predsjednik Sindikata radnika Granita Mensud Ćosić u razgovoru za Patriju navodi da će tužiteljica Jasmina Gafić podnijeti žalbu na ovu presudu te se nadaju da će pravda ipak biti na njihovoj strani.
Granit se zbog stečajnog postupka ne može samostalno prijavljivati na tendere, ali bi mogli u konzorciju s nekom drugom kompanijom.
- Mi želimo i možemo raditi, ali nam treba podrška vlasti – kaže Ćosić navodeći da skoro 50-ak radnika treba u penziju ali da Granit nema sredstava da uplati obaveze.
Stečajni upravnik Abid Šarić koji je već četiri godine u Granitu kazao je za Patriju da se Vlada HNK koja je većinski vlasnik preduzeća oglušila na njihove zahtjeve za pomoć.
- Kada smo se posljednji put obratili tražili smo sredstva za 39 radnika koji su trebali u penziju da se izmire obaveze. Trebalo nam je oko 300.000 KM, ali nismo dobili niti jednu marku. Od njih imamo samo „moralnu podršku“ – kaže Šarić.
Šarić navodi da stečajni postupak koji se vodi na Općinskom sudu u Sarajevu zavisi od procesa na Sudu BiH gdje je izrečena oslobađajuća nepravomoćna presuda Mariću i ortačkoj grupi.
- Ukoliko oni budu i pravomoćno oslobođeni sudbina Granita je u njihovim rukama s obzirom na potraživanja prema Granitu – kaže Šarić navodeći da je riječ o mašinama koje su potrebne Granitu za proizvodnju.
Trenutni dug Granita je oko 20 miliona KM, a izmirene su obaveze prema dobavljačima, PDV.