U centru Mostara osvanule su u četvrtak ujutro na stubovima rasvjete zastave tzv. Hrvatske Republike Herceg-Bosne. Bio je to uvod za obilježavanje 25 godina od osnivanja Hrvatske zajednice Herceg Bosne. Zastave u Mostaru probudile su duhove u gradu na Neretvi. Neki od analitičara ocijenili su da je obilježavanje godišnjice nastajanja HZHB udar na državu Bosnu i Hercegovinu. A, to niti jednom narodu u BiH ne može donijeti dobro.
Davor Gjenero, ugledni politolog i politički analitičar kaže u intervjuu za novinsku agenciju Patria da se nada kako situacija između Hrvata i Bošnjaka nije tako dramatična. Uz to, kaže, nada se da će racionalnim stavom Zagreba vremenom među Hrvatima u Bosni i Hercegovini prevladati onaj stav koji govori da Hrvati i Bošnjaci moraju najprije riješiti svoje međusobne probleme u Federaciji, a onda zajedno kao saveznici izboriti se za to da ne budu više unutar Republike Srpske tretirani kao nacionalne manjine, nego kao konstitutivni narodi.
- Jedino tako se BiH može održati kao jedinstvena država – kaže Gjenero za Patriju.
Gjenero ne krije zabrinutost što u Bosni i Hercegovini ponovo jača pravac trećeg entiteta, iako, kaže, „u samoj Hrvatskoj sve više ljudi uviđa da je treći entitet najgore moguće rješenje za Hrvate u BiH, jer bi veliki dio Hrvata u zemlji ostao bez ikakve političke zaštite.
Na pitanje kakva je pozicija zvaničnog Zagreba kada je riječ o unutrašnjim odnosima u BiH, konkretno hrvatskog naroda i stvaranju trećeg entiteta, Gjenero kaže da je u Hrvatskoj u ovom trenutku potreban neko poput bivšeg predsjednika Hrvatske Stjepana Mesića koji će bosanskim Hrvatima reći da probleme trebaju rješavati u Sarajevu, a ne u Zagrebu, jer je njihov glavni grad Sarajevo, a ne Zagreb.
- Bilo bi dobro kada bi imali nekoga ko bi poput nekadašnjeg predsjednika Stjepana Mesića Hrvatima u BiH glasno govorio da je Sarajevo njihov glavni grad i da u Sarajevu moraju rješavati njihove ključne probleme. Meni se čini da to trenutna politička elita u Zagrebu misli, ali se ne usuđuje reći tako glasno – kaže Gjenero.
- Jedini pravac koji Zagreb može ponuditi BiH, odnosno Hrvatima u BiH, je snažna potpora na evropeizaciji, a model evropeizacije je figurativno rečeno nekakav odmak od Dejtona i primicanje Briselu, i može biti okvir za uspostavljanje ravnopravnih odnosa najprije Hrvata i Bošnjaka a onda u drugoj fazi sva tri konstitutivna naroda – smatra Gjenero.
Na pitanje da li se zvanična hrvatska politika iz Zagreba boji javno reći ono što misli prema Hrvatima u BiH jer bi zbog toga mogli izgubiti glasove iz Bosne i Hercegovine, Gjenero kaže da u tome i jeste problem trenutne hrvatske pozicije.
- Problem proizilazi iz činjenice da u ovom trenutku gospodin Čović ima više utjecaja na politiku u Hrvatskoj nego što politika iz Hrvatske ima utjecaj na procese, uvjetno rečeno u Mostaru, na procese unutar političke elite Hrvata u Bosni i Hercegovini, ali ti procesi nisu previše dugoročno povoljni za sadašnje vodstvo HDZ-a BiH – smatra Gjenero, piše Patria.