Federalna zastupnica Amra Harčić zatražila je od Federalnog ministarstva zdravlja da se izjasne šta su iz ovog ministarstva do sada uradili po pitanju izjednačavanja prava na stomatološke usluge za djecu i osobe sa posebnim potrebama sa područja Federacije, piše Patria.
Djeca sa posebnim potrebama iz FBiH trenutno zube mogu popravljati i vaditi, uz potpunu anesteziju, u tek nekoliko zdravstvenih ustanova u FBiH. Osim sa totalnom anestezijom ovakvim osobama nije moguće drugačije popraviti ili izvaditi zub.
Jedna od institucija gdje djeci i osobama sa posebnim potrebama popravljaju i vade zube uz totalnu anesteziju u FBiH je i Stomatološki fakultet u Sarajevu, odnosno Centar za djecu/osobe sa posebnim potrebama. Nažalost, ni oni nemaju stalno uposlenog anesteziologa. Angažuju ga u dogovoru sa Kliničkim centrom. Djecu s posebnim potrebama roditelji na popravku zuba u Sarajevu dovode iz svih dijelova Federacije, što za neke od njih predstavlja ogromne materijalne troškove.
- Da bi se specijalizirana stomatološka usluga za djecu sa teškoćama mogla pružiti u svim domovima zdravlja i bolnicama, potrebno je u njima osigurati anesteziologa i stomatologa. Takva usluga treba u cijelosti biti plaćena od Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja, odnosno da je besplatna za djecu sa teškoćama – kaže u komenatru za Patriju zastupnica Harčić.
- U tom smislu u tzv. 'Plavu knjigu – Standardi i normativi zdravstvene zaštite i nomenklatura usluga u FBiH' (iz 2014.), potrebno je uvrstiti specijalizirane stomatološe usluge, te uz stomatologa za djecu sa posebnim potrebama uvrstiti i anesteziologa. U 'Plavoj knjizi' se sada spominje opravka i vađenje zuba, ali se ne spominje i anesteziolog bez kojeg je opravku i vađenja zuba ovakvim osobama nemoguće uraditi – kaže zastupnica Harčić.
Zavod zdravstvenog osiguranja Hercegovačko-neretvanskog kantona, primjerice, sličnu inicijativu je pokrenuo još u aprilu ove godine, ali do danas nisu učinjeni konkretni koraci, piše NAP.