Članak

Usvojen Budžet za 2017., poslanici ne žele depolitizaciju Predsjedništva BiH

Budžet iznosi 950.000.000 KM za finansiranje institucija, a tu su uključeni i prihodi za servisiranje vanjskog duga u iznosu 1.011.157.177 KM.

Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) podržali su na današnjoj sjednici Prijedlog zakona o budžetu institucija i međunarodnih obaveza BiH za 2017. godinu u drugom čitanju, piše Patria.

Budžet iznosi 950.000.000 KM za finansiranje institucija, a tu su uključeni i prihodi za servisiranje vanjskog duga u iznosu 1.011.157.177 KM.

Amandmani grupe poslanika (Salko Sokolović, Šemsudin Mehmedović, Jasmin Emrić, Sadik Ahmetović, Senad Šepić) odbijeni su, a njima se tražilo 21.810.000 KM više za Ministarstvo odbrane za bruto plate i naknade vojnicima, oficirima i podoficirima, kao i uvećanje od 400.000 maraka za energiju i komunalne usluge, a za rekonstrukciju i investicijsko održavanje 281.000 maraka više.

Za Memorijalni centar Srebrenica - Potočari tražili su još dva miliona, za nabavku prostora UIO BiH dodatna tri miliona, za SIPA-u dodatnih 1.750.000 za bruto plate i naknade, a Graničnoj policiji 5.250.000, dok bi Direkcija za koordinaciju policijskih tijela ta sredstva za plate i naknade uvećala za dva miliona KM. Oni smatraju da nijedan pojedinac nema pravo na budžetsku rezervu.

Nisu usvojeni ni amandmani Denisa Bećirovića (SDP), kao ni amandmani Damira Bećirovića (DF).

Podržani su i izvještaji Ureda za reviziju institucija BiH o reviziji izvršenja državnog budžeta za prošlu godinu kao i pojedinačni revizorski izvještaji za 73 bh. institucije. Tokom rasprave moglo se čuti da je neophodno intenzivnije rješavati preporuke revizora, posebno one sistemske u koje se treba uključiti više institucija, ali i pokrenuti odgovornost onih za koje se utvrdi da su netransparentno trošili budžetski novac.

Inicijativa poslanika Socijaldemokratske partije (SDP) BiH Denisa Bećirovića kojom je zaduženo Vijeće ministara da u roku od šest mjeseci u parlamentarnu proceduru dostavi izmjene Izbornog zakona kojim se propisuje da izabrani član Predsjedništva BiH ne smije biti član političke stranke nije dobila potrebnu većinu ovog Doma.

U obrazloženju ove inicijative Bećirović je rekao da Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, po uzoru na zemlje regiona i Evropske unije, treba depolitizirati i stvoriti pravne pretpostavke da izabrani članovi Predsjedništva BiH svoje funkcije obnašaju profesionalno, odgovorno i u interesu svih građana i naroda Bosne i Hercegovine.

- Nažalost, trenutno većina članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine veći dio svoje političke energije usmjerava u pravcu realiziranja svojih parcijalnih uskostranačkih ciljeva, a ne općih i državnih prioriteta zbog kojih su i birani na te funkcije. Ta negativna praksa se mora promijeniti i Bosna i Hercegovina se i u ovom pogledu treba približiti standardima i normama koje vladaju u razvijenim i demokratskim državama – saopćeno je ranije iz SDP-a BiH.

Druga inicijativa Bećirovića "Zadužuje se Vijeće ministara BiH da, najkasnije u roku od 90 dana od dana usvajanja ove inicijative u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, pripremi i u parlamentarnu proceduru dostavi Prijedlog zakona o nagradi Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine" usvojena je. 

#BiH