Članak

Stanići opljačkali Feroelektro i nikom ništa: Računi blokirani, radnici ni danas nemaju plaće

Smajić je bio na čelu Sindikata i sa obespravljenim radnicima godinama tražio raskid štetnog ugovora, a danas je skoro nemoćan da učini nešto više bez pomoći vlasti, jer štete koje je Stanić nanio su

Nakon što je krajem aprila ove godine održana Skupština dioničara Feroelektra, kada je smijenjen Goran Stanić i njegov Nadzorni odbor poslije 18 mjeseci od raskidanja kupoprodajnog ugovora sa Stanić investom kao direktor Feroelektra, a Senad Smajić u junu upisan kao v.d. direktor do danas nema napretka, a radnici su i dalje bez plaća, piše Patria.

Smajić je bio na čelu Sindikata i sa obespravljenim radnicima godinama tražio raskid štetnog ugovora, a danas je skoro nemoćan da učini nešto više bez pomoći vlasti, jer štete koje je Stanić nanio su skoro nemjerljive, a računi blikirani!

- Svi su nam računi i dalje blokirani, jer UIO, Porezna uprava i neke banke traže svoja potraživanja. Postoji mogućnost da sklopimo ugovore pa da se dug otplaćuje na rate, ali za sada nema konkretnih poteza oko roga – kaže Smajić za Patriju.

Više od 30 radnika i dalje nema plaću, a Stanići su godinama krčmili ovu javnu komapniju nakon kriminalne privatizacije. Krivične prijave su u Tužilaštvu KS, ali Smajić napominje da se još 2008. godine trebala zaustaviti pljačka.

- Šta ćemo mi imati od toga ako se za pet godina pokrene sudski proces. Mi moramo da živimo sada. Stanića su jednostavno pustili d aradi šta hoće. U kćerci firmi nakon što je vidio da mu dolazi kraj dao je stalni ugovor za 30 radnika i sada oni imaju plaću, a mi koji smo se borili da čauvamo koliko toliko imovinu nemamo ništa – ističe Smajić.

Dugovanja koja je ostavio Stanić iza sebe su 12,5 miliona KM, a na račun od kirija mjesečno dođe oko 40.000 KM, ali za radnike nema ništa.

- Stanić je kako je želio otvarao firme, a nama se to ne dozvoljava. Možda je rješenje da i mi osnujemo neku kćerku firmu. Situacija je teška – dodao je Smajić.

Podsjećamo, Sud je odluku o raskidanju privatizacijskog ugovora donio u decembru 2014. godine Goran Stanić je više od 18 mjeseci vršio opstrukcije kako bi se izbjeglo prebacivanje vlasništva na Vladu FBiH i za to vrijeme od izdavanja Feroelektrovih prostora inkasirao skoro 2 miliona KM.  

Vlada FBiH prihvatila je u novmebru informaciju o aktivnostima vezanim za Feroelektro, te zadužila Agenciju za privatizaciju u Federaciji BiH da angažuje neovisnu revizorsku kuću koja će sačiniti revizorski izvještaj o stanju kapitala u ovom preduzeću za period od zaključenja kupoprodajnog ugovora do 30.6.2016. godine.

#BiH