Nadležna komisija Bosne i Hercegovine koja se bavi utvrđivanjem sukoba interesa nakon postupka utvrđivanja provjere sukoba interesa u odnosu na predsjednika Nezavisnog odbora Parlamentarne skupštine BiH Žike Krunića utvrdila je da je on u sukobu interesa, te ga novčano kaznila i ostavila rok od 30 dana da otkloni razloge koji su ga doveli do sukoba interesa, piše novinska agencija Patria.
Ovo je inače bila prva odluka Komisije, a nakon izmjena i dopuna Zakona o sukobu interesa. No, umjesto da se očituje, Krunić je ekspresno dao ostavku na mjesto predsjedavajućeg NO i to zbog kako je naveo „sistemske opstrukcije u nadležnim organima da se utvrdi odgovornost za napada na premijera Srbije Aleksandra Vučića koji se dogodio u Memorijalnom centru Potočari 2015.“.
Nije se Krunić niti jednom rečenicom osvrnuo na zaključak Komisije za utvrđivanje sukoba interesa. Na Parlamentu BiH 29. decembra naći će se i razmatranje ostavke Žike Krunića na mjesto člana Nezavisnog odbora Parlamentarne skupštine BiH kao nezavisnog tijela policijske strukture Bosne i Hercegovine, ali još je nejasno kako će se utvrđeni sukob interesa odraziti na Krunića.
Podsjećamo, Komisija je utvrdila da je Žiko Krunić dok je bio predsjednik Nezavisnog odbora u periodu od 17.3.2014. do 24.12.2015. dok je istovremeno obavljao funkciju direktora mješovitog holdinga Elektroprivrede RS-a matično preduzeće A.D. Trebinje nezavisno preduzeće rudnik i tremoelektrana Ugljevik te da je od 3.2.2016. obavljao funkciju v.d. izvršnog direktora za korporativne poslove, a od 20.5.2016. do danas obavlja funkciju izvršnog direktora. Kruniću se izrekla sankcija obustave isplate dijela neto plaće u iznosu od 30 posto koji ostvaruje kao predsjedavajući NO u trajanju od šest mjeseci.
U ovom trenutku predsjedavajući Komisije Jasmin Emrić ne može sa sigurnošću reći hoće li eventualno Krunić morati vratiti novac u utvrđenom iznosu.
- Kruniću je ostavljen rok od 30 dana da otkloni razloge koji su ga doveli do sukoba interesa odnosno da podnese ostavku na funkciju izvršnog direktora za korporativne poslove i dokaz o tome dostavi komisiji. On je sada ponudio ostavku na mjesto NO. Vidjet ćemo koji je postupak nakon toga, jer ovo je naša prva odluka nakon izmjena Zakona – istakao je Emrić.
Podsjećamo, ranije je ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić tražio smjenu Krunića s obzirom na to da je prethodnih godina blokirao smjenu direktora Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) Gorana Zubca.
U aprilu ove godine na sjednici Predstavničkog oma PS BiH raspravljano je i o Izvještaju Privremene zajedničke komisije oba doma PS BiH za preispitivanje rada Nezavisnog odbora koji je uočio niz nepravilnosti u radu NO.
Nezavisni odbor nadležan je za provođenje procedure odabira kandidata i predlaganje smjene policijskih rukovodilaca i zamjenika rukovodilaca policijskih tijela BiH, objavljivanje konkursa i razmatranje prijava kandidata, odabir i dostavljanje ministru sigurnosti BiH imena najviše pet kandidata za rukovodioce i imena najviše pet kandidata za zamjenike rukovodilaca policijskih tijela BiH, kao i razmatranje pritužbi na rad rukovodilaca i zamjenika rukovodilaca policijskih tijela BiH.
Ovaj odbor ima devet članova koji se biraju među predstavnicima pravosudnih institucija, penzionisanih policijskih službenika, penzionisanih i aktivnih državnih službenika, te istaknutih stručnjaka iz drugih oblasti javnog života, iz oblasti prava, kriminalističkih nauka i policijskih poslova.
Zakon o Nezavisnim i nadzornim tijelima policijske strukture Bosne i Hercegovine jasno precizira da kandidat za člana Nezavisnog odbora ne može biti član političke stranke.