Članak

Velid Vrabac za Patriju: Kako smo razvijali aplikaciju Kupuj 387 koja će pomoći bh. privredu

Dvadesetjednogodišnji student elektrotehnike sa Univerziteta u Tuzli, Velid Vrabac, razvio je aplikaciju za pametne telefone, koja promoviše bosanskohercegovačke proizvode.

Dvadesetjednogodišnji student elektrotehnike sa Univerziteta u Tuzli, Velid Vrabac, razvio je aplikaciju za pametne telefone, koja promoviše bosanskohercegovačke proizvode. 

Aplikacija 'Kupuj 387' je zanimljiva 'igrica' u kojoj kupci, nakon kupovine bh. proizvoda u bilo kojoj trgovini u zemlji skeniraju bar kod 387 uz pomoć pametnog telefona, nakon čega osvoje određeni broj bodova. Deset kupaca koji na kraju tog mjeseca budu imali najviše bodova, odnosno najviše kupljenih domaćih proizvoda osvajaju vrijedne poklone.
Aplikacija bh. informatičara jedinstvena je i originalna, ne samo u zemlji već i cijelom regionu. Više od 1.500 kupaca instalirali su 'Kupuj 387' na svoje mobilne telefone i to u samo 72 sata otkako je aplikacija pokrenuta na Google Playu.

Građani na društvenim mrežama pozdravljaju inovativnost mladog informatičara. A podršku su dale i neke od domaćih kompanija, poput grupacije AS.

Cilj nam je da se građani zabave, ali i da kroz zabavu grade svijest o važnosti kupovine domaćih proizvoda – kaže Vrabac u intervjuu za novinsku agenciju Patria.

Cijeli projekat, objašnjava, pokrenulo je Udruženje 'Kupuj 387'. Udruženje okuplja mlade entuzijaste sa područja Zeničko-dobojskog kantona. Osnovani su prije nešto više od tri godine. Privredu Bosne i Hercegovine pomažu uz pomoć društvenih mreža i direktnog razgovora sa kupcima. Novi mediji su odlično sredstvo uz pomoć kojih se može utjecati na svijest kupaca. Iz Udruženja to koriste kako bi građanima približili domaće proizvode.

Vrabac priča da je aplikaciju Kupuj 387 razvijao nekoliko mjeseci. Ideje je dobivao od ostalih članova iz Udruženja, a onda sve to pretvorio u zanimljiv i koristan projekat. Nove tehnologije, kaže, želi maksimalno iskoristiti kako bi pomogao svojoj zemlji.

Život u Bosni i Hercegovini možemo učiniti boljim ako pomognemo domaću privredu. Naravno, ne tražimo mi da se granice Bosne i Hercegovine zatvore za strane proizvode, naprotiv, razmjena robe mora postojati, ali našim djelovanjem pokušavamo barem izjednačiti potrošnju domaćih i uvoznih proizvoda na tržištu BiH. To sada, nažalost, nije slučaj – kaže Vrabac.

Zaista je poražavajuće da smo u prvih 11 mjeseci 2016. uvezli više od 120 miliona KM vode, a izvezli svega 33 miliona KM – dodaje Vrabac.

Ovaj mladi informatičar Bosnu i Hercegovinu poredi sa brdom napravljenog od novca. 'Svaki put kada neko u BiH kupi uvozni proizvod, to brdo se smanjuje. Kupovinom domaćeg proizvoda brdo raste. Važno je održati ravnotežu između uvoza i izvoza. Još bolje je ako je izvoz veći od uvoza'.

Aplikaciju Kupuj 387 možete preuzeti klikom OVDJE.

#Intervju