Članak

Za koga je rađena reforma zdravstva: Pacijentima samo gore, KUM i dalje ne radi dva dana!

Prema dobro upućenim izvorima, ova praksa je pokazala da veliki broj pacijenata ipak iz Opće bolnice završi na UKCS zbog tercijarnog nivoa zaštite ili druge usluge koju ne mogu pružiti u Općoj bolnici

Javna rasprava o Planu restruktuiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo je okončana i vrlo brzo bi se dokument trebao naći pred zastupnicima u Skupštini KS, piše bh. novinska agencija Patria.

Kako saznaje agencija Patria, ovim Planom, iako je to bilo najavljeno i što je potvrdila sama ministrica zdravstva Zilha Ademaj, nije utvrđen precizan put pacijenta po pitanju njegovog urgentnog zbrinjavanja. Iako nam je i direktorica Hitne pomoći Sena Softić Taljanović ranije potvrdila da će posebna Komisija sastavljena od kompententnih ljudi čiji je i ona član jasno definisati put pacijenta i njegovog urgentnog zbrinjavanja to se nije dogodilo.

Softić-Taljanović je navela da se 80% intervencija završava u Hitnoj pomoći, ali da za preostalih 20% treba odrediti kada će se slati u domove zdravlja, kada u Opću bolnicu i u kojim stanjima će biti upućivani u KCUS. Sada je više nego jasno da su postojali pritisci da se ne mijenja praksa koju je uvela direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović o zatvaranju KUM-a ponedjeljkom i petkom pa se tako svi pacijenti upućuju u Opću bolnicu „Prim.dr. Abdulah Nakaš“.

Ta praksa uvedena je 4. aprila 2016. godine, ali za nju nikada nije donesena zvanična odluka. Na press konferenciji održanoj 31. oktobra 2016. godine kada su ministrica Ademaj i direktori bolnica i zdravstvenih ustanova predstavljali plan reorganizacije na pitanje novinarke Patrije da li će ostati takav sistem, Ademaj je kazala da će se to pitanje riješiti dokumentom.

- To ćemo pitanje riješiti dokumentom. Ne znam hoće li ostati sadašnji sistem, mislim da neće da ćemo to riješiti na drugačiji način – kazala je Ademaj koja je objašnjavala da je riječ o probnom periodu. No niko nije očekivao da će ta „proba“ trajati 10 mjeseci.

Prema dobro upućenim izvorima, ova praksa je pokazala da veliki broj pacijenata ipak iz Opće bolnice završi na UKCS zbog tercijarnog nivoa zaštite ili druge usluge koju ne mogu pružiti u Općoj bolnici što iziskuje duple troškove.

Naši izvori tvrde da je bilo najbolje da doktori Hitne pomoći na osnovu stepena povreda i stanja pacijenta odrede gdje se pacijent treba usmjeravati neovisno koji je dan u sedmici. No, očito za takvo nešto nije bilo dovoljno zdravog razuma niti hrabrosti da se suprotstave idejnom tvorcu ove prakse direktorici KCUS-a Izetbegović.

Kada smo u maju prošle godine pitali direktoricu Hitne pomoći Senu Softić Taljanović koliko ova praksa otežava rad Hitnoj pomoći kazala je: 

- Ako na stolu imam dogovor između direktora Opće bolnice i Kliničkog centra da se pacijenti ponedjeljkom i petkom voze u Opću bolnicu ja ne želim nijednog trenutka da prekršim taj dogovor, da moja ustanova snosi posljedice.

Taljanović je kazala da ima odluku na papiru koju su potpisali Sead Bašić, tadašnji direktor Opće bolnice i Izetbegović.

- To je bio prošireni sastanak, bile su tri četiri varijante u tim pregovorima i izabrala se ova varijanta ponedjeljak i petak. Ja sam samo rekla da ja kad bih birala ja nikad ne bih izabrala ponedjeljak i petak. Na pitanje zašto ne bi, Taljanović je kazala:

- Ja bih izabrala utorak i četvrtak. Iskustveno. Ponedjeljak je najteži radni dan u sedmici. Dala sam sugestiju, ja da sam na vašem mjestu izabrala bih utorak i četvrtak tako mi Boga. Ja znam koji su meni najteži dani, ja znam šta je petak. Svi problemi, sve se dešava u ovom gradu petkom. Ja se bojim petka. Težak je dan. Ja kažem iskustveno nemojte to i to, a vi kažete ja baš hoću to i to. Ja ću ispoštovati svaki dogovor, Hitna pomoć će ispoštovati – kazala je direktorica Hitne pomoći.

Šta uključuje Plan reorganizacije

Prema Planu reorganizacije sve zdravstvene ustanove u skladu s ovim planom će kroz svoje statute i druge osnivačke akte morati uskladiti svoje djelatnosti sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti u FBiH, bit će donesena nova odluka o standardima i normativima kako bi se krenulo sa novim načinom finansiranja na osnovu sveobuhvatnog Programa zdravstvene zaštite za 2017. godinu.

Novi koncept reorganizacije zdravstvenih ustanova ima osnovni cilj povećanje kvalitete zdravstvenih usluga i ukidanje stalnih listi čekanja kako bi pacijenti tačno znali gdje i kada mogu dobiti određenu zdravstvenu uslugu.

Planom je predviđeno da u domovima zdravlja bude objedinjena i smještena kompletna porodična medicina, a da specijalističko konsultativna zaštita organizaciono pripadne Općoj bolnici "Prim.dr. Abdulah Nakaš". Kako ona mora biti dostupna građanima na općinama njihovog prebivališta, i dalje bi bila smještena u prostorijama domova zdravlja, ali bi organizaciono pripadala ovoj bolnici.

Promjene su predviđene i u dijelu ustanova koje se bave zdravstvenom zaštitom pojedinih kategorija stanovništva, kao što su studenti, pripadnici MUP-a, zaštita žena, zatim oblast medicine rada, u smislu njihovog uključivanja ili u domove zdravlja ili Opću bolnicu, zavisno o kojem nivou zdravstvene zaštite je riječ.

Nužno je izvršiti razgraničenje djelatnosti između Kliničkog centra i Opće bolnice, gdje prvoj ustanovi pripada kompletna tercijarna zaštita, dok najveći dio sekundarne ostaje u Općoj bolnici.

Promjene su predviđene i u Stomatološkom fakultetu sa klinikama kada je riječ o samoj djelatnosti i finansiranju. Funkcija Hitne pomoći nastavlja svoje djelovanje po dosadašnjim principima.

#BiH