Članak

Parlament BiH: Ima li podrške za zakon o proglašenju 9. januara Danom sjećanja na žrtve

Bećirović je u pojašnjenju zakona kazao da se on temelji na presudama sudova, nalazima brojnih naučno-istraživačkih institucija te je istakao da je 9. januar antidejtonski, antiustavan, nezakonit i ne

Državni zastupnik Denis Bećirović 6. januara je u skladu sa Poslovnikom uputio u parlamentarnu proceduru Prijedlog zakona o proglašenju 9. januara Danom sjećanja na žrtve ratnih zločina i genocida koje su počinili organi samoproglašene i nelegalne tzv. Srpske republike BiH/RS.

Bećirović je u pojašnjenju zakona kazao da se on temelji na presudama sudova, nalazima brojnih naučno-istraživačkih institucija te je istakao da je 9. januar antidejtonski, antiustavan, nezakonit i neprihvatljiv datum i da je to jedan od najcrnjih datuma u historiji BiH, Evrope i svijeta nakon Drugog svjetskog rata.

On je kazao da taj datum nema nikakvo uporište u Dejtonu i međunarodna zajednica je već naglasila da je to neprihvatljiv datum. Ustav BiH je jasno propisao da kontinuitet ima samo država BiH.

- Nema nijednog člana nijedne rečenice koja govori o kontinuitetu entiteta. Ovo danas što imamo danas ovaj antiustavni pokušaj je da se nasilu i pomoću pritiska dobije ono što se nije dobilo Dejtonom.

Zakon ima četiri karakteristike: poštuje planetarno utvrđene presude internacionalnog suda pravde, presude Suda BiH, poziva na poštivanje nevinih žrtava ratnih zločina i genocida, poziva na utvrđivanje istine i teži ka uspostavljanju pravde u bh. društvu.

- Ovim zakonom treba da se obilježava 9. januar kao dan žalosti u BiH. Tog 9. januara 1992. godine je formirana paradržavna tvorevina koja nije imala uporište ni u domaćem pravnom poretku ni u međunarodnom. Tog dana je ozvaničeno jedno pravno nasilje i proizvelo je sveopće nasilje, ratne zločine, deportacije i genocid. Neko je pokušao 2/3 nedjeljive teritorije BiH da proglasi dijelom Srbije.

Bećirović pojašnjava da je osnov za donošenje ovakvog zakona u presudama gdje je vidljiva odgovornost RS za počinjene masovne ratne zločine i genocid Radovanu Karadžiću, Momčilu Krajišniku, Biljani Plavšić.

- Projektantima i izvođačima takve zločinačke politike presuđeno je više od 1.000 godina zatvorske kazne. Ovaj zakon za cilj ima da promovira istinu i pravdu u BiH. Treba da ne dozvoli da nikada ne padne na pamet da se poistovjećuju cijeli narodi sa zločincima koji su odgovorni za stradanje nevinih građana RBiH – kaže Bećirović.

On je kazao i da je odlikovanje osuđenih ratnih zločinaca u NS RS sunovrat i pravde i etike.

- To je težak šamar UN-u, EU i današnjoj civilizaciji. To je teško i flagrantno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Državni zastupnik je pozvao „uspavano Vijeće ministara da počne provoditi odluke Državnog parlamenta.

- Prije dvije godine u februaru 2015. godine Parlament je ovdje u legalnoj proceduri usvojio moj prijedlog da Vijeće ministara uputi u proceduru prijedlog zakona o zabrani izazivanja nacionalne vjerske rasne ili bilo koje druge mržnje u BiH. Već dvije godine Vijeće ministara ne provodi zaključak Parlamenta – kaže Bećirović.

  

#BiH