Nova Odluka o komunalnim taksama u Zenici na snagu je stupila u srijedu, 11.1.2017. godine. Priređivači igara na sreću kažu da su tom Odlukom gradonačelnik Fuad Kasumović i gradski vijećnici kladionicama povećali takse za cijelih 1.666,67 posto, odnosno do 50.000 KM godišnje po svakom uplatnom mjestu, dok drugim poslovnim subjektima u Zenici takse uopće nisu povećane.
Priređivači igara na sreću smatraju da su gradonačelnik Zenice i gradski vijećnici donijeli neustavnu Odluku, koja uz to bez posla ostavlja oko 220 Zeničana, a još oko 120 njih bez prihoda od zakupa prostora. Fuad Kasumović tvrdi da Odluka nije neustavna i da se temelji na kriteriju “akumulativnosti”.
- Ja posjedujem presudu Ustavnog suda iz 12. mjeseca 2016. godine, gdje se decidno kaže da nivo akumulativnosti ne može biti nevalidan. Prema tome, ja sam se povezao na taj dio i takvu je Odluku gradsko vijeće donijelo i ta sredstava ćemo mi uzeti - rekao je Fuad Kasumović za Dnevnik FTV-a 10.1.2017.
Priređivači kažu da uvidom u presude Ustavnog suda FBiH, koje su javno dostupne, jedina presuda iz 12. mjeseca 2016. godine je presuda broj U-19/16, a koja se odnosi na Odluku o komunalnim taksama u Fojnici. Međutim, objašnjavaju priređivači igara, i u toj je presudi Ustavni sud Odluku o komunalnim taksama u Fojnici proglasio neustavnom, jer je kao kriterij za određivanje visine takse uzeta vrsta djelatnosti.
- Fuad Kasumović presude Ustavnog suda FBiH svjesno tumači netočno, onako kako mu odgovara. On površno navodi kako Ustavni sud FBiH u ovoj presudi kaže da “nivo akumulativnosti ne može biti nevalidan”, međutim, ignorira ostali dio teksta iz te presude, u kojem Ustavni sud FBiH kaže: “Po ocjeni Ustavnog suda FBiH, kriterij za utvrđivanje visine pristojbe za istaknutu tvrtku ne može biti djelatnost koju pravna ili fizička osoba obavlja, već je potrebno utvrditi druge kriterije kao što su: područje općine ili grada na kojem je tvrtka istaknuta, veličina istaknute tvrtke, kolorit ili svjetleća reklama, uključujući i kriterij akumulativnosti djelatnosti pravne ili fizičke osobe i druge kriterije”, kažu priređivači, pozivajući se i na ostale presude Ustavnog suda, prenosi Patria.
- U presudi broj U-32/15 od 18. svibnja 2016. godine, u kojoj je Ustavni sud FBiH već treći put neustavnom proglasio Odluku o komunalnim taksama za općinu Kakanj, jer je vrsta djelatnosti bila kriterij za određivanja visine takse, Ustavni sud FBiH, između ostalog, utvrđuje: “Vrsta djelatnosti ne može biti relevantan kriterij za propisivanje različite visine takse za istaknutu tvrtku, oznaku, obilježje ili natpis, nego su realni i relevantni drugi kriteriji kao što su područje općine, odnosno grada gdje se djelatnost obavlja, veličina obilježja ili natpisa istaknute tvrtke ili obavljanje niskoakumulativne djelatnosti”, objašnjavaju priređivači dalje.
Gradonačelnik Kasumović smatra da kladionice zarađuju previše, i da su visoke komunalne takse opravdane. Priređivači ističu kako Kasumović nema ove ovlasti, jer je dobit poslovnih subjekata oporezovana prema Zakonu o porezu na dobit, a što je u više presuda Ustavnog suda FBiH i navedeno.
- U istoj presudi Ustavni sud FBiH navodi kako je “financijska sposobnost i profit koji predmetni subjekti ostvaruju predmet oporezivanja sukladno postojećoj zakonskoj financijskoj regulativi i relevantan je podatak koji se precizno utvrđuje za svakog poreznog obveznika - naglašavaju priređivači.
Kada je u pitanju “akumulativnost djelatnosti”, priređivači igara na sreću navode kako “Kasumović uopće nije objasnio što predstavlja termin akumulativnost, kako je isti odredio i po kojoj metodi, te prema kojim je to kriterijima kladionice uvrstio u visokoakumulativne djelatnosti, a telekomunikacije, banke, osiguravajuće kuće i benzinske pumpe nije.”
- U zakonodavstvu se spominje termin “niskoakumulativna djelatnost” i označava tradicionalne esnafske zanate, koji su na izumiranju te se ostavlja mogućnost da se te djelatnosti čak i oslobode plaćanja komunalnih taksi na istaknutu firmu. Termin “visokoakumulativna djelatnost” nije određen niti su propisani kriteriji na koji bi se način odredilo koja je to djelatnost visokoakumulativna. Ako se već pokušava odrediti visokoakumulativnost nekih djelatnosti, onda moraju biti propisani jasni kriteriji i oni se moraju primijeniti na sve djelatnosti jednako, jer prema Ustavu FBiH svima je zagarantirano pravo na jednakost pred zakonom. Kasumović i pojedini gradski vijećnici samovoljno određuju tko smije poslovati u Zenici. Smatramo da je glavna i jedina želja Kasumovića iskorijeniti kladionice iz Zenice. Uzevši u obzir dosadašnji stav Ustavnog suda FBiH, Kasumovićeva odluka bi trebala biti proglašena neustavnom i time će se dokazati da su Kasumović i gradski vijećnici radili protivno Ustavu i presudama Ustavnog suda, zbog čega će morati kazneno odgovarati – smatraju priređivači igara na sreću.