Na prostoru općine Neum već godinama svakodnevno se odlaže komunalni otpad iz općina u susjednoj Republici Hrvatskoj i s poluotoka Pelješac u zaleđe jedinog primorskog grada u BiH, piše novinska agencija Patria.
Ovaj problem na Parlamentu BIH prezentirala je na sjednici Hanka Vajzović, poslanica DF-a u Predstavničkom domu PSBiH.
- Pitanje se odnosi na uvoz komunalnog otpada sa poluotoka Pelješac, dakle iz Hrvatske i njegovo odlaganje i deponovanje u Neum. Budući da imam podatak sa terena pitanje glasi na osnovu kojeg međunarodnog ugovora ili domaćeg propisa službe za graničnu kontrolu već godinama svakodnevno omogućavaju uvoz komunalnog otpada, smeća u našu državu i odlaganje u zaleđu Neuma i to toliko blizu Gradske uprave. Ko god je boravio ljeti tamo morao je nekad imati problem sa požarima, dimom i ugrožavanjem životne okoline jer je to redova prateća pojava. Ako se zakonom zabrani uvoz smeća šta će Vijeća ministara poduzeti da se prestane s ovakvom praksom – kazala je Vajzović.
Pitaje je proslijeđeno i premijeru FBiH Fadilu Novaliću, a glasilo je: „Zašto Federalna uprava za inspekcijske poslove odobrava (ne čini ništa kako bi spriječila) nezakonit uvoz komunalnog otpada iz Hrvatske i njegovo odlagaje na neuređenoj deponiji u zaleđu Neuma?"
U odgovoru se navodi da su inspektori vršili nadzor te da je Federalno ministarstvo za okoliš i turizam izdalo okolišnu dozvolu općini Neum za sanaciju postojeće deponije i izgradnju pratećih sadržaja prilagođenih regionalnom konceptu odlaganja na lokalitetu Klepovica.
- Federalna inspekcija nema saznanja o nezakonitom uvozu komunalnog otpada iz Hrvatske i njegovo odlaganje na ovoj deponiji. Prekogranični promet otpada je u nadležnosti tijela za kontrolu prometa roba na granici – navodi se u odgovoru.
Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa istakao je da ne postoji zakonski propis u BiH koji tretira ili dozvoljava ovakav način prekograničnog prometa, ne postoji dogovor sa Hrvatskom koja dozvoljava ovaj međunarodni promet, ne postoji ugovor na koji bi se ovakva praksa mogla osloniti.
- Potrebno je reći da je Bazelskom konvencijom dozvoljen prekogranični prevoz opasnog otpada samo u slučajevima kada u zemlji gdje se transportuje taj otpad postoji postrojenje za reciklažu. BiH je sa Hrvatskom 27. aprila ove godine potpisala sporazum o saradnji na zaštiti prirodne okoline. Za kompletiranje saznanja treba reći da je BiH dobila 140.000 eura za sanaciju deponije u Neumu i te aktivnosti su u toku i vodi ih Federalno ministarstvo za zaštitu okoliša i turizma. Ovo pitanje može poslužiti kao inicijativa, treba mu se dati značajna pažnja i u rješavanje treba uključiti i UIO, GP i Komisiju za upravljanje granicama – istakao je Šarović.