Žestoku kampanju pokrenuli su pojedini mediji iz Republike Srpske protiv „ratnih kadrova SDA“ koji su sada na pozicijama, i to istovremeno kada se iz svih „raspoloživih medijskih oružja puca“ po reviziji presude kojom je Srbija osuđena za nesprječavanje genocida i nekažnjavanje počinilaca genocida, piše Patria.
Zaboravljaju pri tome, idejni tvorci ove kampanje da su „ratni kadrovi SDA“ branili ovu državu, a da pri tome vlast RS na čelu sa predsjednikom RS Miloradom Dodikom dodjeljuje priznanja osuđenim ratnim zločincima.
Sumnjiva ratna prošlost krasi popriličan broj danas visokopozicioniranih političara u RS, ali i čelnika policijskih agencija.
Nenad Stevandić, potpredsjednik Narodne skupštine RS bio je član ratnog štaba „Autonomne regije Krajina Srpske Republike BiH“, zajedno sa presuđenim ratnim zločincem Radoslavom Brđaninom, generalom Momirom Talićem, Stojanom Župljaninom, Rajkom Kuzmanovićem (sadašnjim predsjednikom RS)... i brojnim drugim.
U to vrijeme već je uveliko, navodno, komandovao Srpskim odbrambenim snagama (SOS), koje su Banja Lukom i Krajinom haračile i listom progonile bošnjački i hrvatski živalj, pljačkajući, paleći, dižući u vazduh, ubijajući..
Na ratnim snimcima napada Vojske Republike Srpske na predgrađe Bihaća, vidi se aktuelni ministar MUP-a Republike Srpske Dragan Lukač. On je bio ratni komandant Banjalučkog odreda Specijalne brigade policije RS koja je i izvršila ovaj napad 1994. godine.
Specijalna policija RS ostat će upamćena po brojnim počinjenim zločinima. Dragan Lukač je 1995. godine teško ranjen na sarajevskom ratištu.
Na video snimku vidi se kako Lukač i njegovi vojnici maltretiraju zarobljenog mladića Nedžada Dizdarevića. Lukač je, kako se čuje i vidi na snimku naredio da Nedžada odvedu. Nesretni mladić nakon odvođenja je zaklan.
Ratna biografija dugogodišnjeg načelnika trebinjske policije, a potom i direktora SIPA-e Gorana Zubca puna je mrlja.
Veže ga se za zločine počinjene na području sarajevske općine Ilidža.
Danas državni zastupnik SNSD, nekada predsjedavajući Vijeća ministara i ministar finansija i trezora Nikola Špirić tokom svoje karijere promijenio je pet političkih stranaka, a politikom se počeo aktivno baviti 1993. godine kao član Šešeljeve Srpske radikalne stranke.
Upravo iz tog perioda datira slika na kojoj je Špirić u društvu Vojislava Šešelja negdje u Prijedoru, gdje, podsjećanja radi, nije bilo nikakvih ratnih dejstava, ali je ubijeno više od 3.000 Bošnjaka. Ova je slika dugo vremena bila dostupna na internetu, ali je naprasno nestala.
Na lokalnim izborima prošle godine Miroslav Mićo Kraljević, izabran je za načelnika Vlasenice. Njega krasi sumnjiva i ratna i poratna biografija. Bio je komandant takozvane specijalne policijske jedinice čiji su pripadnici silovali, pljačkali, ubijali i zatvarali vlaseničke Bošnjake.
Njegovo je ime često spominjano na haškim i na suđenjima pred Sudom BiH. Za ono što je činio u ljeto 1992. godine nije odgovarao. Kraljević ima i pravosnažnu presudu za otmicu 2010. godine. Priznao je na Sudu da je u jesen 2010. godine učestvovao u otmici Laze Vidakovića, odbornika Naše stranke u Skupštini opštine Osmaci, kojeg je držao u zatočeništvu u Srbiji.
Mićo Kraljević uspijeva sebe spasiti od odgovornosti za ono što je činio tokom ratnih godina, ali nije uspio svoju sestru Višnju Aćimović koja je optužena za ubistvo 37 Bošnjaka.
Moglo bi se ovom popisu dodati i još popriličan broj imena iz SIPA-e, OSA-e, Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, Ministarstva odbrane i Oružanih snaga BiH koji se nalaze na spiskovima za Srebrenicu, ili su pak bili na platnom spisku Vojske Jugoslavije do 2001. godine, a sada su raspoređeni na važne pozicije.
I na koncu, Dodik koji kontroliše gotovo sve medije u RS, mogao bi odgovoriti možda i na pitanje: kada govori o tome kako je spašavao Bošnjake i Hrvate iz Banja Luke tokom rata, od koga ih je to spašavao, ko ih je protjerao i ko je to htio da ih ubije?