Direktor javnog sarajevskog preduzeća Vodovod i kanalizacija Nezir Hadžić optužio je Vladu Kantona Sarajevo da samo kritizira upravu ViK-a, ali da ne čini ništa kako bi se stanje u ovom javnom preduzeću popravilo, piše Patria.
Hadžić je na konferenciji za novinare u petak rekao da je nepravedno optuživati rukovodstva ViK-a da je nesposobno, a pri tome iz kantonalnog budžeta izdvojiti tek nešto više od 500.000 KM u 2017., dok Vlada druga javna preduzeća u Sarajevu pomaže sa nekoliko miliona KM godišnje.
Premijer Kantona Sarajevo posljednjih sedmica često kritizira rukovodstvo ViK-a. Nedavno je javno ponudio poklon građanima „koji uspiju dobiti ViK“. Premijer je rekao i to da bi dodijelio novac ViK-u, ali da „oni to neće znati utrošiti na pravi način“. Kritike premijera, tvrde iz ovog preduzeća, su nepravedne.
Na konferenciji za medije rečno je da je vodovodna mreža Sarajeva pred kolapsom. Oko 70 posto vode curi iz sistema. Da bi se to popravilo, potreba su ogromna finansijska sredstva, koje ViK ne može obezbijediti sam. Izdaci preduzeća su ogromni, priliv sredstava mali.
Od 1999. do danas vodovodna mreža u Sarajevu je dobila najmanje 50.000 novih korisnika, a da ni marka nije uložena u proširivanje kapaciteta. Pumpe koje napajaju Sarajevo vodom stare su više od 20 godina. Kvare se i troše mnogo struje. Više od 60 miliona KM građani duguju za vodu, a da ne postoji način kako da se taj novac naplati.
- Za to vrijeme, Vlada KS, koja je osnivač ViK-a, samo kritikuje, ali ništa ne čini da nam pomogne. Naprimjer, za 2017. Vlada nam je planirala 582.000 KM, dok će za Rad izdvojiti 7,8 miliona KM, za Park 6,1 milion KM, za Pokop 4,7 miliona KM. U zadnjih pet godina Vlada je za Rad izdvojila 46 miliona KM, za GRAS 56 miliona KM, za Park 37 miliona, za Pokop 28 miliona KM, a za ViK svega 8 miliona KM – rekao je Hadžić. On je dodao da mu nije jasno zbog čega je ViK u podređenom položaju u odnosu na ostala javna preduzeća u KS. Tvrdi da ViK vodovodnu mrežu uspjeva održati vlastitim sredstvima, uz pomoć lokalne zajednice, i nadljudskim naporima uposlenih, ali ne zna koliko se još dugo može nositi sa tim problemima.
Vlada za obnovu vodovodne mreže u Sarajevu sredstva planira obezbijediti iz kredita EBRD-a. Ali projekt već kasni oko godinu dana. Uprava ViK-a smatra kako kredit svakako i nije najbolje rješenje. Pitaju se ko će vraćati novac ako ViK ne bude u stanju to uraditi sam. Mjesečni prihodi ViK-a su između tri i četiri miliona KM, a samo na električnu energiju svaki mjesec preduzeće izdvaja oko milion KM. Uz to vraća i dug koji su naslijedili.
Iz ViK-a tvrde da bi pet miliona KM godišnje iz Budžeta KS bilo sasvim dovoljno da se vodosnabdijevanje Sarajeva normalizira. Ali, Vlada iz nekog razloga taj novac im ne želi dati. Vlada se rasipa ne nevažnim stvarima, štedi na vodi.
Govoreći o broju uposlenih u ViK-u direktor Hadžić je rekao da je broj uposlenih u ovom javnom preduzeću u opadanju. Danas je u ViK-u uposleno oko 880 radnika, u odnosu na više od 900 radnika prije nekoliko godina. Urađena je i reorganizacija zaposlenih. Prije dvije godine ViK je imao tek pet timova za popravku kvarova, danas ima deset takvih ekipa. U nekim naseljima, poput Skenderije, mreža je obnovaljena, a iz ViK-a kreću u sanaciju mreže i drugim dijelovima Sarajeva, piše Patria