Krajem 2015. godine Parlamentarne skupštine BiH usvojila je Kodeks ponašanja poslanika i delegata u Parlamentu BiH, a kojim se utvrđuju etički principi i standardi ponašanja poslanika i delegata u toku obavljanja dužnosti, a njegov cilj jesu očuvanje, afirmacija i unapređenje dostojanstva i ugleda poslanika i delegata u Parlamentarnoj skupštini BiH, te jačanje povjerenja građana, piše Patria.
Propisano je da najmanje jednom godišnje razmatra i ocjenjuje rad Zajedničke komisije o ljudskim pravima u vezi s pitanjima provođenja Kodeksa.
- Od 10.11.2015., odnosno od dana njegovog stupanja na snagu do danas nije bilo prijava o povredi Kodeksa – kaže se u izvještaju „Ocjena primjene Kodeksa ponašanja poslanika i delegata u Parlamentarnoj skupštini BiH”.
Inače, kodeksom je utvrđeno da tri neopravdana izostanka sa sjednica domova, komisija i radnih tijela u toku kalendarske godine, napuštanje sjednice za vrijeme obraćanja predsjedavajućeg ili gosta, sjedenje ili stajanje leđima okrenutim predsjedavajućem, čitanje knjiga, novina i publikacija u toku sjednice koje nisu u vezi s parlamentarnim dužnostima, te korištenje mobilnog telefona i laptopa kojim se ometa tok sjednice, predstavljaju lakšu povredu kodeksa.
Lakša povreda Kodeksa je i razgovor kojim se ometa tok sjednice, neprikladno i neuredno oblačenje na sjednicama i na drugim mjestima na kojima učestvuju kao predstavnici Parlamentarne skupštine BiH.
Težom povredom kodeksa smatra se nepridržavanje Ustava BiH i zakona, davanje izjava koje nisu potkrijepljene dokazima, konzumiranje alkohola i hrane u toku sjednice, isticanje zastave i amblema u toku sjednice, govor protiv ličnosti, prekidanje govornika ili na drugi način narušavanje toka sjednice, reda u sali, u kancelarijama i na hodnicima.
Teža povreda je i korištenje izraza i riječi koje mogu vrijeđati ili omalovažavati drugog i drugačijeg, izraza ili njihovih sinonima koji vrijeđaju ljudsko dostojanstvo i narušavaju dignitet Parlamentarne skupštine BiH, te riječi koje podstiču na mržnju i nasilje.
Za nepoštovanje Kodeksa predviđene su pisane opomene, novčane kazne i javne opomene s objavom u sredstvima javnog informisanja.
Novčana kazna može se izreći jednokratno u visini do 70 posto mjesečnog paušala poslanika ili delegata koji nije u radnom odnosu i ne prima platu u Parlamentarnoj skupštini BiH, odnosno u visini do 10 posto ukupnih mjesečnih primanja.
Da li je zbilja ponašanje poslanika i delegata besprijekorno dalo bi se diskutirati, ali očito je da nema volje da se međusobno prijavljuju.