Turska je najavila u ponedjeljak da će zaustaviti diplomatske odnose višeg nivoa sa Holandijom nakon što su holandski zvaničnici spriječili turske ministre da govore na skupovima turske dijaspore u ovoj zemlji, izvještavaju agencije, prenosi Patria.
Međutim, čini se da sankcije koje uključuju i zabranu rada holandskom ambasadoru u Turskoj kao i diplomatske letove iz Holandije, ne podrazumijevaju ekonomske mjere ili putna ograničenja za građane.
Predsjednik Erdogan, koji lobira podršku turskih glasača za nadolazeći referendum 16. aprila koji bi trebao ojačati njegovu moć šefa države, optužio je holandsku vladu da se ponaša poput „nacista“ jer ova nije dozvolila njegovim ministrima da se obrate na skupu.
Reuters smatra da će ovaj spor značajno umanjiti šanse Turskoj za članstvo u EU. Tenzije također rastu u vrijeme kada se Turska suočava sa problemom sigurnosti poljuljanom usljed militantskih napada i rata u susjednoj Siriji.
U nedjelju je holandska policija upotrijebila pse i vodene topove kako bi razbila masu demonstranata sa turskim zastavama ispred konzulata u Rotterdamu. Demonstranti su bacali boce i kamenje, a nekoliko njih je pretukla policija pendrecima, tvrdi Reutersov izvor.
- Turska zajednica i naši građani bili su predmetom lošeg tretmana, sa nehumanim i ponižavajućim metodama korištenim u neproporcionalno velikoj intervenciji protiv ljudi koji samo koriste svoje pravo mirnog okupljanja, navodi se u izjavi ministarstva.
Podsjećamo, holandska vlada je spriječila turskog ministra vanjskih poslova, Mevluta Cavusoglua da leti u Rotterdam u subotu, a nešto kasnije je spriječila ministricu za pitanja porodica, Fatmu Betul Sayan Kayu da uđe u zgradu turskog konzulata, prije no što su je vratili u Njemačku.
Nakon toga su počeli masovni protesti u Turskoj i Holandiji.
Nekoliko evropskih zemalja također je spriječilo turske političare u namjeri da drže skupove iz straha da bi se tenzija u Turskoj mogla preliti u njihove zajednice dijaspore.
U Holandiji živi oko 400.000 državljana Turske, a oko 1.5 milion živi u Njemačkoj.
Austrijski kancelar Christian Kern najavio je da će nastojati zabraniti bilo kakvu sličnu kampanju u Austriji iz razloga „javne sigurnosti“.
Izvršno tijelo EU najavilo je procjenu planiranih ustavnih promjena Turske u kontekstu statusa ove zemlje kao kandidata za članstvo u EU. Također su zatražili od Turske da se suzdrži od izjava i djelovanja koje pojačavaju tenzije.
Sankcije
Iznos direktne investicije Holandije u Tursku iznosi 22 milijarde dolara, što Holandiju čini najvećim izvorom inostranih investicija.
Ozgur Altug, glavni ekonomist pri BGC Istanbul, naveo je da u ovom trenutku ne očekuje da bi spor mogao imati ozbiljnije ekonomske posljedice.
- Međutim, ako tenzije eskaliraju i ako zemlje krenu primjenjivati sankcije jedna protiv druge, moguće su ozbiljne implikacije po tursku ekonomiju, kaže on.
Prošle godine, obim ukupnog izvoza Turske u Holandiju iznosio je 3.6 milijarde dolara, što Holandiju čini desetim najvećim tržištem za Tursku. Iste godine, Turska je uvezla holandske robe u vrijednosti od 3 milijarde dolara.
Holandski posjetioci su značajni za turizam Turske koji je pretrpio ogromnu štetu zbog pitanja sigurnosti poljuljane napadima ISIL-a i kurdskih militanata. Oko 900.000 holandskih turista je posjetilo Tursku prošle godine, nešto manje od 1.2 milion koliko je bilo godinu ranije.
Ankara zahtijeva zvaničnu pismenu ispriku za tretman ministrice i diplomata u Rotterdamu.
Međutim, holandski premijer Mark Rutte smatra da je Erdogan taj koji se treba izviniti zbog usporedbe Holandije sa fašistima i nacistima, dodajući da se Turska ponijela na „krajnje neprihvatljiv, neodgovoran način“.
Generalni sekretar NATO Saveza Jens Stoltenberg pozvao je Tursku i Holandiju da riješe spor.