Najava mobiliziranja dronova dolazi sedmicu nakon što je Sjeverna Koreja izvela testno lansiranje 4 projektila koji su završili na obali Japana, a dan prije turneje američkog državnog sekretara Rexa Tillersona po regionu poznatom kao najopasnija tačka na svijetu, piše Guardian.
Američka vojska u Južnoj Koreji napravila je neuobičajen korak tako što je javno obznanila angažman dronova Grey Eagle („sivi orao“ prev. eng.), za koje kažu da posjeduju „značajne sposobnosti nadzora i opervacije“ što će biti od pomoći američkim i južnokorejskim snagama u regionu.
"Sivi orlovi" su između ostalog predviđeni kao nosači projektila Hellfire („paklena vatra“ prev.eng.). Zajedno sa angažiranjem antibalističkog protivprojektilnog sistema Thaad u Južnoj Koreji, predstavljaju značajno osnaživanje američkog vojnog kapaciteta u odgovoru na pojačano nuklearno i projektilno testiranje režima Sjeverne Koreje.
Pyongyang tvrdi da je u stanju izraditi nuklearnu glavu tako malu da može stati na vrh projektila, te da radi na izradi interkontinentalnog balističkog projektila (ICBM) koji može dosegnuti kontinentalne SAD, piše Guardian.
- Pored Thaada, ovi dronovi predstavljaju odbrambene mjere kao odgovor na ono što mi, tu mislim na Južnu Koreju, SAD i Japan, vidimo kao stvarnu i uvjerljivu prijetnju našoj sigurnosti, kaže Mark Toner, glasnogovornik američkog državnog odjela.
Jeffrey Lewis, stručnjak za nuklearni program Sjeverne Koreje, upozorio je da, ukoliko američka vojska ne stavi do znanja da novi dronovi neće nositi projektile u korejsko nebo, mogli bi dovesti već opasnu situaciju bliže ratu.
- Ako ih ne namjeravaju naoružati, moraju to reći. Moraju biti krajnje jasni u vezi s tim, kaže Lewis, direktor programa za Istočnu Aziju pri Institutu Middlebury za Međunarodne odnose u Montereyu, California, i dodaje:
- Ono čega se Sjeverna Koreja najviše plaši je da bi mi mogli ubiti Kim Jonga u napadu, što samo jača njihovo uvjerenje da i niži činovi zapovjednika moraju biti u stanju upotrijebiti nuklearno oružje, objašnjava Lewis.
On smatra da je strategija Sjeverne Koreje izvesti nuklearni napad da bi prevenirali napad koji bi vodio promjeni režima.
- Kada bi došlo do rata, oni planiraju prvi upotrijebiti oružje. Mi ih planiramo udariti prije no što u tome uspiju, a Južna Koreja ih planira udariti prije nego što nama eventualno uzme previše vremena da to izvedemo, zaključuje Lewis.
S obzirom da američke sankcije spram Sjeverne Koreje nisu urodile plodom, predsjednik Trump razmatra druge metode, uključujući one vojne.
Mary Beth Long, pomoćnik sekretara odbrane u Bushovoj administraciji, smatra da bi SAD trebale razmotriti opciju zračnih napada s ciljem stopiranja testiranja projektila.
- Kina je odlučila podržati Sjevernu Koreju, objašnjava Long. „Vidjet ćemo da li bi Kina voljna promijeniti tu odluku, ali istovremeno, ne možemo dopustiti da američka politika bude zatočenikom kineskih kratkoročnih i dugoročnih odluka u pogledu Sjeverne Koreje“, tvrdi Mary Beth Long.
Mišljenja u Washingtonu su podijeljena; neki smatraju da bilo kakva preventivna vojna djelovanja mogu biti okidač za uzvratnu akciju Sjeverne Koreje protiv američkih saveznika i sila u regionu.