U vrijeme kada je predsjednik SDA bio Sulejman Tihić vrijedilo je pravilo da niko protiv koga su podignute optužnice ne može biti u stranačkim organima. Odluke o smjenama sa pozicija donosilo je Predsjedništvo stranke, piše Patria.
- Ako optužnica dobije pravnu snagu, odnosno bude potvrđena, pravilo naše stranke je da takva osoba, ako je član SDA, ne može obavljati stranačku ili javnu funkciju u vlasti - poručio je Tihić prije 10-ak godina.
Iz Glavnog odbora SDA tako je zbog optužnice svojevremeno bio isključen Edham Veladžić. Sa mjesta potpredsjednika stranke suspendiran Edhem Bičakčić, a Šemsudinu Mehmedoviću, iako ga je baza predložila, bilo je zabranjeno odlukom stranačkog Predsjedništva da se kandiduje za predsjednika SDA.
Proteklih je nekoliko godina ovo pravilo koje je dugo važilo u SDA i kojeg su se pridržavali svi članovi Predsjedništva potpuno zaboravljeno.
Jer, da se vodi računa o imidžu i ugledu stranke među građanima, kojima bi svi kadrovi trebali polagati račun, a ne stranačkom vrhu, sa pozicija bi bili smijenjeni generalni sekretar Amir Zukić, i dva potpredsjednika Mirsad Kukić i Asim Sarajlić, koji je i predsjednik Kadrovske komisije SDA.
Umjesto da se vrate ovom principu, jedino što se moglo čuti nakon podizanja i potvrđivanja optužnice i od samog predsjednika SDA Bakira Izetbegovića, jeste da pravosuđe treba raditi svoj posao, te da vjeruje kako će njih trojica dokazati nevinost.
Inače, treba podsjetiti da je u junu 2016. godine uhapšen Emdžad Galijašević tadašnji gradonačelnik Bihaća zbog uzimanja mita. SDA pod vodstvom Izetbegovića ekspresno je suspendovala Galijaševića iz članstva do pravnosnažnosti sudskog postupka. Očito je da u SDA još uvijek važe različita pravila za različite ljude.