Profesor Emir Ramić, direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada, obratio se javnosti povodom godišnjice Armije RBiH:
- Prije 25. godina Armija RBiH je formirana u vremenu najtežih historijskih iskušenja s kojima se država Bosna i Hercegovina suočila u svom hiljadugodišnjem trajanju. Armija je odbranila bosanskohercegovačku zemlju, odbranila slobodu, čast i obraz Bosanaca i Hercegovaca. Odbranila je ono što mnogi nazivaju „Idejom Bosne i bosanskim duhom“, vjeru da ljudi različitih religija, kultura i identiteta mogu živjeti skupa. U potpunoj blokadi stvorena je respektabilna vojna sila koja je nadjačala agresorske vojske.
Većina građana RBiH su se izjasnila na referendumu za samostalnu, nezavisnu i suverenu državu. Otvoreno je rečeno agresorima da ne želimo velikodržavne rasističke projekte i da žele graditi demokratsko, humano, multietničko, multikulturno i multireligijsko društvo, dostojno čovjeka, bez obzira na njegovu polnu, nacionalnu, socijalnu, vjersku i političku pripadnost.
Nakon što su Evropska unija, SAD i Kanada priznale RBiH kao nezavisnu državu 6. aprila 1992. godine, Karadžićevi Srbi su počeli žestoku agresiju svim sredstvima i vandalskim razaranjem RBiH. Bh. patriote su se, odmah, uključile u odbranu svoje domovine. Takođe, treba naglasiti i učešće snaga Ministarstva unutrašnjih poslova kao dijela oružanih snaga RBiH u pružanju otpora agresiji.
Istovremeno s jačanjem Armije jačao je i međunarodni ugled države BiH, što je, na kraju, rezultiralo parafiranjem, pa potpisivanjem sporazuma o miru, u novembru (Dejton) i decembru 1995. godine (Pariz).
Potpisani mir onemogućio je daljnje oslobađanje, RBiH jer je Armija u tom momentu bila dobro organizovana, motivisana, a imala je 231.016 boraca, sa 101.580 komada ličnog naoružanja i 2.329 artiljerijskih oruđa i oko 90 tenkova. Da kojim slučajem Armija RBiH nije stvorena, sada ne bi bilo države BiH, a ove teritorije bi postale sastavni dio “velike Srbije” i “velike Hrvatske”.
Definitivno bi bila poražena “velika ideja Bosne i bosanskog duha”, što bio bio poraz i kraj jednog od najplemenitijih historijskih nasljeđa. Buduće generacije ne smiju zaboraviti herojsku i časnu ulogu Armije RBiH. Armija je sa moralom, hrabrošću i dostojanstvom branila ne samo svoje nego i univerzalne ljudske ideale slobode i pravde. Sa ponosom se sjećamo velikih i hrabrih ljudi, spominjemo mudre glave, hrabre ljude, heroje, patriote, komandante, generale, branitelje, graditelje. Genocidni rat protiv BiH nije srušio bosanski san.
Nema budućnosti bez istine o zločinima i pravde za žrtve. Pripadnici Armije su imali ideale za bolju budućnost svih bosanskohercegovačkih naroda i građana. Ta želja, ideja, politički projekt o zajedničkoj slobodi i življenju je bio ključ pobjede u agresivnom genocidnom ratu - navodi se.